Bakan Çavuşoğlu: Kesintili barhana, tekmil dünyanın tıpkısı gerçeği

Türkiye’nin ancak dışı teşkilatlarında İçişleri Bakanlığı ile haddinden fazla mail eşgüdüm içerisinde çalıştıklarını ve bir nice dosyayı alay malay paylaştıklarını tamlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Misyonlarımızın ve diplomatlarımızın güvenliği sizlere emanet. Uluslararası polis misyonlarındaki varlığımız çekicilik verici. INTERPOL (Arsıulusal Polis Teşkilatı), SELEC (Güneydoğu Avrupa Kanun Uygulama Merkezi) üzere arsıulusal ve bölgesel örgütlerle etkin varlığımız çok önem taşıyor. Terörle mücadelenin ayrımlı boyutlarında mail teşrikimesai yapıyoruz. İçişleri müşavirlerimiz bir nice misyonumuzda fariza yapıyor. Büyükelçilerimiz üstelik misyonlarımız dahi eşgüdüm ve iş birliği zarfında çalışıyor.”

Çavuşoğlu, konuşmasında, Türkiye’nin dış temsilciliklerini dulda görevini yürütürken martir olan güven mensuplarını ve bütün şehitleri rahmetle andı.

“Toptan denge bir nice açıdan tehdit altında. Terör özelinde, düzenleme suçlar, lehçe ve global düzenlilik ile istikrara yönelik tehditlerin başında gelmeye bitmeme ediyor. Düzensiz barhana, coğrafyamızın ayrıca tamam dünyanın zaman bire bir gerçeği ve karşımızda benzeri deneme” sözerini kullanan Çavuşoğlu, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde asayiş bürokrasisinin disiplinli çalışmaları sebebiyle bu mukavemetli coğrafyada tıpkı “abra adası” olmayı sürdürdüklerini vurguladı.

“Bölgemizin asayiş ve istikrarına yardım sunmaya devam edeceğiz”

Çavuşoğlu, yüz yüze oldukları tehditlerin giderilmiş edilmesinde ilgilendiren kurumlar arasındaki iş birliğinin dirimsel ehemmiyet taşıdığının altını çizerek, terör örgütlerinin elverişsiz dışındaki uzantılarıyla etkin mücadelede ve sair ülkelere müteveccih iş birliğinde İçişleri Bakanlığıyla bunaltıcı himmet yürüttüklerini dile getirdi.

Bundan Sonra birçok dış politika konusunun güvenlikle direkt angajmanlı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Avusturya ile yaptıkları 2+2 Dışişleri ve İçişleri Bakanları Toplantısı’nın da son rütbe mübarek geçtiğini, Avusturya’dan bu yönde gabi bölüm aldıklarını aktardı.

Çavuşoğlu, bu kabil gelişim birliklerini sürdürmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Türkiye’nin sorumluluğu vakit kaybetmeden kendisiyle ilişkin değil. İçinde bulunduğumuz kıta, Avrupa’nın güvenliği karışma bölgemizin güvenlik ve istikrarına birlikte yardım sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Beraberinde Eş Güdüm Merkezi, Milli Defans Bakanlığı ile iş birliğimizin göstergesi”

Vekil Çavuşoğlu, konuşma kapsamında Milli Defans Bakanı Hulusi Akar’ın büyükelçilere seslenme ettiği oturumda dahi konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan iş birliğinin sonuç adına Rusya-Ukrayna Savaşı’nda ortaya çıktığını belirten Çavuşoğlu, “Milli Savunma Bakanlığımız, Ukrayna’daki tahılın dünyaya ulaştırılmasında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki gayretlerimizin merkezinde kayran alıyor” dedi.
Çavuşoğlu, Milli Defans Bakanlığı ile çalışmalarına ilgilendiren “İstanbul’da faaliyete geçen Yanında Eş Güdüm Merkezi, iş birliğimizin küresel besin güvenliğine konkre katkısının bire bir göstergesi oldu” sözlerini kullandı.

Güvenlik ve NATO konularında haddinden fazla yakın mesailerinin bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Suriye, Libya, Ege, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Kafkaslar kabil bir nice hayati dış siyasa meselesinde arkadaşlarımız baş başa çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Güvenlik kuruluşlarımızın küsurat gücü, mühim adımlarımızı strateji ediyor”

Çavuşoğlu, canlı dış politikanın hem sahada hem masada devam ettiğine işaret ederek “Bu çerçevede Milli Defans Bakanlığı ve diğer güvenlik kuruluşlarımızın her an mütezayit gücü, ciddi adımlarımızı izlem ediyor. Zaman küresel iddiası olan lehçe bire bir güçsek, bunda anif ve sıkıntısız kilolu unsurlarını harmanlamamızın balaban tıpkı payı var” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetler ve inanma güçleriyle teşrikimesai ortamında çalışmaya bitmeme edeceklerine dikkati çekici Çavuşoğlu, sahadaki kazanımların masada kaybedilmemesi gerektiğini ve bu konuda ellerinden geleni yapmaya bitmeme edeceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu: AB’den konkre adımlar bekliyoruz

 

Bakan Çavuşoğlu: Rusya’nın ihraç edeceği ürünlerin bile önü açılmış oluyor

 

Çavuşoğlu: Gelişmeler Ölçülü Koridor’un değerini gözler önüne seriyor

 

Share: