Bakan Aristokrat: “Terörle mücadelemiz, yıldırı örgütünün destekçilerini bile erinçsiz etmektedir”

Icra Vekili Aristokrat: “Terörle mücadelemiz, terör örgütünün destekçilerini de erinçsiz etmektedir”

” Yunanistan’ın göçte uyguladığı şiddete küçümseme söyleyemeyenler, kişi ordularına atılmış iftiraya dahi ağızsız kalacaklardır”

MUĞLA – Muğla’nın Fethiye ilçesinde İçişleri Bakanlığı Mülkiye Denetleme Kurulu Başkanlığı 2022 Yılı İnceleme ve Yorum Toplantısı’nda mütekellim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk Silahlı Kuvvetleri’hangi atılmış iftiraya kaba imdi. Vekil Soylu iftiraya, “Terörle mücadelemiz yıldırı örgütünün destekçilerini birlikte huzursuz etmektedir. Yunanistan’ın göçte uyguladığı şiddete hezel söyleyemeyenler, kişi ordularına atılmış iftiraya birlikte ağızsız kalacaklardır” sözleriyle cevap verdi.

Fethiye’deki benzeri otelde planlı İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı 2022 Yılı İnceleme ve Değerlendirme toplantısına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mülkiye Denetim Kurulu Başkanı İbrahim Akın, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Fethiye Kaymakamı Alper Balcı ve mülkiye müfettişleri katıldı.

Toplantıda tekel dışı bırakılan patlayıcı maddelerin üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, satışı, kullanılması, yok edilmesi ve denetlenmesi konusunda planlı işler değerlendirildi.

“Terörle savaşım terör örgütünün destekçilerini bile huzursuz etmektedir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu toplantıda yaptığı konuşmada ” Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Türk tarihiyle bedel bire bir yaşı ve güzel benzeri geleneği var. Bazıları sürekli bu kurumlara bühtan atar. Yıllardır bunu yaparlar amma yaftaları benzeri cins bu kurumlara tutmaz. Zira yalandırlar. Çünkü bahsettiğim kanı ve doğru anane onların iftira ettikleri suçların işlenmesini önler. İşte en son Türk Tabipler Birliği’nin başkanı elan geçkin akşam ezanı tıpkısı göstergeç tıpkısı kanalında Türk devletine, Türk Silahlı Kuvvetlerine benzeri bühtan attı. Bu sefihane iftirayı atıp PKK’nın propagandasını yapmaya yeltendi. Bu iftira sahibinin yaptığı PKK’ya terör örgütüne aynı himaye sağlamaktır. ve bunu ilk defa de yapıyor değil. Bunu yüz kere ortaya koydular. Çünkü terörle mücadelemiz elden terör örgütlerini değil, terör örgütlerinin destekçilerini bile erinçsiz etmektedir. Avrupa ve Amerika gücü yetmeyince ameliyat çocuklarını devreye sokmaktadır. Yunanistan’a göçte uyguladığı hüküm konusunda biricik söz söyleyemeyenler. Yunanistan’ın ortaya koyduğu şiddet ve sonucu namına ölümler üstüne, cinayetler üstüne aynı bir tane küçümseme söyleyemeyenler batının üzüleceğini hissedenler, onların üzülmesine kıyamayanlar, tabiatıyla zat ordularına yapılan iftiraya da ağızsız kalacaklardır. Bilcümle beraber de şahit olacağız. Bu üstelik onların sınavıdır” dedi.

“Mülkiye Teftiş Kurulumuz ağır sıklet tıpkı tartı yüklenmiştir”

Bakan Aristokrat konuşmasının devamında, “Kolluk birimlerimiz, ordumuz bu ülkenin bayrağını, toprağını, özgürlüğünü korur amma sizlerin omuzlarında üstelik bu devletin geleneğini, bu tarihi aklını, karakteri siper yükümlülüğü vardır. ve sizler, sizden öncekiler, bugüne kadar direşme ettiniz. Yol yerini metrukiyet etmediniz. FETÖ üzere hıyanet çetelerine karşın vasilik akıllarına karşın terk etmediniz. ve bu devleti getirmek husus ayrımsız otağ devleti haline haberdar etmek isteyenlere izin etmediniz. 15 Temmuz süreçlerinde bu devlet geleneğini FETÖ’nün saldırısına maruz kalmışken Mülkiye Denet Kurulumuz tehlikeli benzeri sorumluluk yüklenmiştir. FETÖ’yle savaş kapsamında İçişleri Bakanlığı ve tutkun kuruluşlardaki 473 soruşturma sonucunda 27 bin 166 personel üzerine düzenlenen 1993 raporda mülkiye müfettişlerimizin imzası vardır. Ağırlık tıpkısı dönemdi. Fedakarlık mucip ayrımsız dönemdi. ve bu gurur bu fedakarlığı hakkıyla yerine getirmiştir. Cenabıhak sizlerden razı olsun. Sizlerin seçme birine bir tane bir tane teşekkür almak istiyorum. Tırı Vırı hazırda 177 müfettişimiz var. Bu kurumun sayısının arttırılması basit değil. Ayrımsız mülkiyenin yetişmesi meslekte pişmesi, ant ve mücahede talip aynı meseledir” diyerek konuştu.

“271 teftiş gerçekleştirdik”

Vekil Aristokrat 2022 yılında gerçekleştirilen teftişlerle ilişik namına, “Vakit Kaybetmeden bu yıl yani 2022 yılında valilikler kaymakamlıklar, memleket, kaymakamlık inanma müdürlükleri, polis güçleri maneviyat eğitim merkezi müdürlükleri 51 ülke, kaza uyanık komutanlıkları, şahsiyet müdürlükleri, sivil toplumla ilişkiler, göç idaresi, facia ve ivedi buut müdürlükleri ve diğer birimler gelmek üzere toplam 271 teftişi 56 mülkiye müfettişimiz vasıtasıyla gerçekleştirildi. ve bu teftişler sonucunda hep 273 nüsha ifade düzenlendi. Bu doğrusu ölçüm edilecek, doğrusu ortaya konulacak ayrımsız süreçtir. Şunu da rapor etmem lazım. Performans rastgele güzeşte bölüm artmaktadır. Oran gelişim yapar. Açmak zorundadır. Devletin işi hakim kalmamalıdır. Vatandaşımız hizmetkarlığında ululuk bu işlerini bitmeme ettirmelidir” dedi.

“Kendimizi revize etmek zorundayız”

“2019 yılında başladığımız kolluk denetleme komisyonu var” diye sözlerine bitmeme fail Bakan Soylu, “Mülkiye Teftiş Heyeti’nun sekreterliğini yürüttüğü manşet nezaret komisyonunun faaliyete geçmesiyle alay malay kolluk personeli hakkındaki şikayetler araç altına alınmaya ve izlenmeye başlanmıştır. Bu kapsamda merkezi kayıt sistemine tahminî 196 bin manşet personeli üzerine 146 bin referans kaydı yapılmış. Vekillik birimlerimizin hele ciddi planlarımıza mevzuata akla yatkın çalışmalarını ulaşmak amacıyla personel intiharından uyuşturucuyla mücadeleye, kadına müteveccih şiddetten otoyollarda cevvaliyet kontrolüne kadar metanetli çokça konuda tetkik ve araştırı çalışmaları yürütülmüştür. Kamuya açık alanlarda alıcı sistemlerinin kurulması, işletilmesi ve izlenmesi ile ilişkin uygulamalar ve mesail mahalli dümen birimlerinin kurdukları şirketlerin denetiminin burada görev yapan personelin türel sorumlulukları tespit süreçlerinde karşılaşılan mesail, tekel dışı bırakılan patlayıcı maddelerin üretimi, ithal satışı kabilinden sağlam çokça ayrımlı konularda arkadaşlarımız bir müracaat ve yorum ortaya koymaktadır. Dünyada az daha rastgele saniye bakir aynı evolüsyon var. Öyleyse bizlerin de yönetim noktasındaki insanlar namına sürekli kendimizi revize etmek zorundayız. Çünkü günümüzün teftiş mantığı hemen mevcut bir kanunu uyulup uyulmadığını denetlemekle tutkun değil. Sizlerden beklentimiz, örneklerini anlattığım üzere kat göstericidir. Yani bakir aynı gelişme karşısında kurumların mevzuat çıkana büyüklüğünde hangi yapacağını bilmez halde bırakmamaktır. Dünyayı izlem etmeniz gelişmeleri takip etmeliyiz. Takip etmelisiniz. Bize elbette yansıyacağını değerlendirip tılsım alınması müstelzim yerde uyartı yapılmalı. Rota çizilmesi müstelzim yerde rota çizmeliyiz. Rastgele zaman söylediğimiz bire bir özdek var. Bizim denetim ve denet mantığımız tecziye odaklı değildir. Trafikte de bunu yaptık. Hoppadak ceza değil, arada sırada sürücüleri durdurup özellikle detaylı yolda ilgi dağınıklığının önünü almaya çalıştık. Sizler bile bunu yapacaksınız, yapmaya devam edeceğiz” diye sözlerini tamamladı.

Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı İbrahim Atak, kurumun görevlerinden bahsettiği konuşmasında, “Kurulumuzun fariza alanı, değişik bakanlık denet kurumlarına bakarak az çok geniştir. Mail evveli Barhana İdaresi, AFAD başkanı ve balaban teşkilatların bakanlığımız bünyesine katılması ve kolluk nezaret komisyonunun faaliyete geçmesinin beraberinde bakanlığımızın görev ve hizmetlerindeki genişlemeyle alay malay aksiyon yoğunluğu da artmıştır. Desteklerinizle akıbet dönemde yapılan adımlarla müfettiş sayımız oldukça arttırılmış ve müfettişlerimize mıhlı iş mekanları hazırlanmıştır.Büyüklük müfettişleri idareci çırak ilişkisi içerisinde yetiştirilmektedirler. Mutluluk müfettişi yazım tekniğini hareket ve soruşturmalarda pekâlâ işler içerisinde bulunulması gerektiğini, tefhim ve tutum alışkanlıklarını yanında yetiştiği müfettişten alır. Dirayetli çırak ilişkisi, müfettişin iz hayatı süresince bitmeme şayan. Rastgele yıl düzenlediğimiz mesleki toplantıların bize sağladığı sunu şişman kâr geleneksel değerlerimiz üzere üstelik kaynaşmayı sağlamanın beraberinde, eskimemiş gelişmelerin ortaya sâdır yeni ebat ve olayların İncelenmesi ve müşavere edilmesidir. Bu mesleki toplantımızda bile kamuya örtüsüz alanlarda almaç sistemlerinin kurulması, mahalli idare birimlerinin kurmuş olduğu şirketler inhisar dışı bırakılan patlayıcı maddeler üstüne ölçülü aksiyon ve işler Mülkiye Denetim Kurulu Yönetmeliği’nin uygulanması ve direktif hazırlıkları çalışma konuları olarak belirlenmiştir. Seminer programımız dahilinde bu konular bütün birlikte enformasyon edilmekte ve değerlendirilmektedir. Sahiplik yerleşmiş daha çok bile fariza alanıyla ilişik güncel gelişmeleri ve değişiklikleri yakından takip edecek ve buna göre kendisini yenilemeye ve geliştirmeye bitmeme edecektir” dedi.

Muğla Valisi Orhan Yağlı ise “Muğlamızda eğitimden sağlığa, tarımdan güvenliğe, kültürden turizme büyüklüğünde her alanda yaptığımız çalışmalara Muğla Valiliği Yatırım İzleme Eş Güdüm Başkanlığına, valiliğimize nazik destekler verdiniz. Özellikle şuna aksan tahsis etmek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Ekincilik Bakanlığımızla teşrikimesai içerisinde Muğla Valiliği Yatırım Koordinasyon Başkanlığı tarafından Antalya, Burdur, Muğla, Denizli kesişme noktasında tahminî bin 400 dönümlük alanda Seydikemer Süt Kombinasyon Uran bölgesinin bütün birlikte hayata geçiyoruz. Burada öncülüğü Muğla Valiliği Yatırım İzleme Eş Güdüm Başkanlığı yapmaktadır. Muğla’mızda tarihi ve kültürel zenginlikleriyle çok iri değerlere ehil aynı site. Burada de yaklaşık 200’e yakın kültürel düzlük, tarihi alan var. Bizde bu alanları düşüncesiz kazanıyoruz. Bu yapılan çalışmalarda belediyelerimizin projelerine üstelik bindi oluyoruz.2014, 2015 ve sonrasında yaşanan tarihi süreçte, kurulumuzun mensupları FETÖ terör örgütü ve ayrıksı yıldırı örgütlerine cebin demokrasinin, milli iradenin, sivil iradenin birlikte durarak tarihi tıpkısı vakfe sergilemişlerdir” diyerek konuştu.

Share: