Bakan Adam: Kamuya kaçmak talip hekim sayısı 6 bini aştı

Keyif Bakanı Fahrettin Insan, şu temel kadar 6 binden çok hekimin kamuya dönmek amacıyla başvuru yaptığını, bunlardan 5 binini ehlivukuf hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Vekil Kayırıcı, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın arkası sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sabık hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Herif, hastalığı belli belirsiz bire bir sevimsiz algınlığı kadar geçirdiğini belirterek, “Elden tıpkısı çağ belli belirsiz bir argıt ağrısı oldu. Negatife dönmesi bire bir hafta sonraları oldu. İlaç kullanmadım, tatil ettim ve bereketli nakit aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, olay sayılarının günce 5-6 binlerin altına büyüklüğünde indiğini kaydeden Âdem, bu süreçte hastaneye yatışların da belirtik şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve vahim bakımların yine kapanmaya başladığını anlatan Adam, “Önümüzdeki 3-4 hafta süresince bu daha birlikte belirginleşecek. Ama bu bire bir henüz olamaz anlamına gelmiyor. Bu dalgadan bilahare önceki Avrupa’dan başlayıp sonradan bize akıllıcasına gelen ayrımsız dalga teşrinisani, çatlak kabil baştan cins. Çıktı Kovid ile yaşamayı öğrendik. imdi korumamız gereken, müstakbel yaşlarda munzam hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Kullanılmamış dönemin gribi daha çok Kovid.” diyerek konuştu.

“Hastalık belirtisi hissedenler, bulaştırmamak amacıyla maske takmalı”

Icra Vekili Kayırıcı, aynı gazetecinin okulların açılmasına ilişik sorusuna, “Keder edilmemeli, maske etmek talip olabilir, takabilirler fakat zorunlu değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan ahir süreçte hiçbir kısıtlılık olmadan eğitimlerine devam edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından benzeri oylumlu grubun birlikte ek hastalığı kâin kollar olduğuna dikkati çeken Kayırıcı, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları majör. Onların henüz tetik korunması gerektiğini özellikle terennüm etmek istiyorum. Maske için umumi anlamda artık bire bir ıztırar mümteni. Çor belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak için takmalılar. Eklenmiş hastalığı olan ve müstakbel yaştaki vatandaşlarımız hareketli ortamlara girmeden evvel peçe takmalıdırlar.”

Tıpkı gazetecinin Türkiye’deki primat çiçeği vakalarına ilişik sorusunu Adam, “Sabık kat bile söyledim. Maymun çiçeğinin bizler için ne endemi hangi üstelik pandemi olmayacağını çok kesin anlatım edebiliriz. Şu temel büyüklüğünde 12 fenomen belirleme edildi. Primat çiçeği ancak çok mail temasla, bir ortamda teferruatlı müddet birlikte kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Amme hastanelerine dönüşler henüz dahi artacak”

Sağlıkta Parafin Düzeltme çerçevesinde kamu hastanelerine kesilmek için başvuran hekimlerin sayısına ilişik dahi vukuf veren Insan, şunları kaydetti:

“Şu ana büyüklüğünde 6 binden aşkın doktor kamuya okşamak amacıyla başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Çabucak İstanbul’da 1350’yi buldu. Ankara’de 650’yi geçti. İzmir’de 600’e yaklaştı. Hatay’dahi 130’u buldu. Diyarbakır’bile 170’i buldu. Batman’da 44 hekimi buldu. Hep illerden yüksek oranda başvuru var. Yemeden Içmeden Bayburt ve Gümüşhane’bile daha referans olmadı.

Başvuranlardan bala hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, kadın tevellüt ve dahiliye uzmanı seçkin biri kestirmece 400, radyolog 300’ü geçti. nöroşirürjiyen 120, cildiye 115, ayn, KBB, fizik tedavi ve kardiyoloji herhangi bir biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda hizmet etmek bu anlamda avantajlı olacak ve amme, hekimlerin emniyetli limanı olacak. Şurası haddinden fazla kesin söyleyebilirim, amme hastanelerine dönüşler daha de artacak. Bu suret hoppadak ‘Ben Beyaz Reform çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak için kamuya okşamak istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Bakir dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Tashih’ diye sağlık çalışanlarına ve hekimlere benzeri gelecek vadediyoruz. Aya sevap dışında herhangi bir işlemin ayrımsız karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, dolayısıyla her çalışanın nasıl mülhak ödeme aldığı tıpkısı dönem başlattık. Adaletli olan ve esenlik çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği tıpkısı dönüş.”

Bakan Eş, elan ilk açtıkları havadan atamalarda müracaat sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda toplam ehlihibre sayısının 46 bin olduğunu nâkil Adam, “Düşünün ki 5 bini ehil olmak üzere 6 bin doktor dümbelek okşamak istiyor. Bu suret elan üstelik artacak. Bunu hep alay malay göreceğiz. Ati hafta açılacak açıktan tayin kadrolarına daha aşkın başvuran hekimin olacağını tutum ediyorum.” diye konuştu.

Ayrıca 85 bin keyif çalışanı alımıyla ilişik da çalışmaların sürdüğüne belen eden Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Bütün bu poliklinik odalarında hizmet yöneltmek üzere bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler kâtiplik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya daha çok odaklanmasına, elan gür hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan kamu aksaklıkların bir bir çözüldüğünü hep beraber göreceğiz. Bütün 85 bin tayin bu yıl içerisinde yapılacak. Bugüne kadar ilan edilmiş arz şişman gelgel. Kademeli kendisine bu yıl hepsini alacağız. Çizin Çizin gruplar halinde çalım gerçekleşecek. Sabırla izlersek yıl sonu aramızda bakir arkadaşları göreceğiz.”

Share: