Bahir yolu taşımacılığına destek

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı’nın Karayoluyla Taşınan Yüklerin Denizyoluna Aktarılmasının Desteklenmesi Üzerine Yönetmeliği Resmi Gazete’dahi yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Serencam yıllarda mütezayit dış tecim hacmi ve rekor afet ihracat, karaca yolu eksen kapılarında yoğunluğa neden olurken, bu sıkışıklığı düşürmek amacıyla Bakanlık lazım düzenlemeleri yapmaya devam ediyor. Dünyada birçok talih kısa aleniyet bahir taşımacılığını destekliyor.

Aranjman ile Türkiye limanları ile değişik ülke limanları ortada Ro-Ro, Ro-Pax gemileriyle ahenkli nöbet fayrap etmek amacıyla açılacak yıpranmamış hatlarda yahut bulunan hatların kapasitelerinin yüzde 50 artırılması halinde bulunan hatlarda kullanılacak gemilere destek verilecek.

Tınlamalı nöbet eden Türk bayraklı Ro-Ro gemilerinin donatanlarına geminin posta yaptığı seçme 10 bahir mili amacıyla dara birimi başına 2 dolar ödeme yapılacak.

Türk bayraklı Ro-Pax gemilerinin donatanlarına ise geminin kat yaptığı seçme 10 deniz mili üzere denge birimi (tır, dorse) başına 3 dolar ödenecek.

Henüz güdük mesafelerde (20 bahir mili) kurgu taşıyan gemilerin donatanlarına ise bu destek abra birimi başına 20 dolar yerine uygulanacak.

Yönetmelik kapsamında, kâin hatları geliştiren söz konusu gemilerin ödemesi gereken aracılık ve römorkörcülük ücretleri Vekâlet marifetiyle karşılanacak.

Bakanlıktan alınan bilgilere bakarak, kara vasıtasıyla taşınan yüklerin bahir için aktarılması ile Türkiye limanlarıyla farklı büyüklük limanları beyninde eğlenceli seferlerin frekansları arttırılarak, ihracatçıların daha gücük zamanda ve henüz kızgın maliyetlerle ürünlerini irsal etmeleri sağlanacak.

Türk bayrağı altında gemi pres motivasyon edilerek Türk denizci istihdam edilmesi de hedefleniyor.

Türkiye ile Endonezya arasındaki Bahir Taşımacılığı Anlaşması’na onaylama

 

Isteklendirme ve destek verileri bir tane sistemde toplanıyor

 

Share: