Bağımsız Hususi: Bire Bir Partinin Seçme Şarkısını Polis Güçleri Bandosunu Çaldırmak, Bu Devletin Çivisini Çıkarmaktır

CHP Takım Başkanvekili Bağımsız Hususi, TBMM Genel Kurulu’nda, “Tıpkı partinin kullanılmamış yaymaca ve intihap şarkısını polis güçleri bandosunu çaldırmak, bu devletin çivisini çıkarmaktır. Bu devlete ayar veren herkese söylüyoruz; bu devletin çivisini anlamak, milletin oyuyla şımarıp daha çok milletin aklıyla söz etmektir. Sonra bir de üste, Itimat Müdürlüğü’ne açıklama yaptırıp, bunu A Bili muhabirine yazdırıp, halen elan ‘Türkiye’nin yüzyılını sahipleniyoruz’… Hakeza tıpkı açıklama olmaz, yapılamaz. Hakeza bir izah, Güven Genel Müdürlüğü’ne dahi yakışmaz, İçişleri Bakanlığı’na bile yakışmaz, Türkiye Cumhuriyeti’ne da yakışmaz. Yazıklar olsun, bu kafadakilerin ellerinde bulundurdukları bu yetkiyle yaptıklarına. evet benzeri vicdanınıza sorun ya. Şeş kamer sonradan nüfuz değişti, altı ay sonraları geldi CHP, bando çalıyor CHP marşı; olur mu ihvan? Inanma Müdürlüğü diyor ki ‘Altı okumuzu sahipleniyoruz’. Evet mu? Biraz insaf, az buçuk vicdan, biraz incelik” dedi.

Mutlak Hususi, zaman TBMM Umumi Kurulu’nda söz alarak gündeme ilişik değerlendirmelerde bulundu. Hususi, Irak’ın kuzeyinde martir olan Sözleşmeli Leşker Mustafa Öztürk ve İsmail Kara, El-Balkır Operasyonu bölgesinde ahali yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Halil Şans ve Kontratlı Asker Fırat Güner, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde PKK’lılar vasıtasıyla açılan elem sonucu martir olan Onbaşı Lokman Akçağlayan’a rahmet diledi.

“ALEVİ CAMİASINA, İNANÇ GRUBUNA TORBA KANUN DAYATMASINI KABUL ETMİYORLAR; BİZ DA AKSEPTANS ETMİYORUZ”

TBMM Umumi Kurulu’nda zaman görüşülecek olan, cemevlerinin hareketlilik giderlerinin çap marifetiyle karşılanması, su giderlerinin dahi domestik yönetimler yoluyla ücretsiz yahut iskontolu verilmesi kabilinden düzenlemeleri dahi içeren er bezi yasa teklifini anımsatan Özel, “Aleviler, bu ülkenin en kadim inanç gruplarıdır. Sivas’ta, Çorum’bile, Maraş’ta çok biberli olaylara maruz kaldılar. Talepleri yıllardır aynıdır ve maatteessüf bu konuda da iktidar aşama atmamıştır. Yıllar önce bugünkü Reisicumhur ‘Cemevi, cümbüşevi’ demişken ve bu dil yarası, yüreklerdeki kanattığı incitici apaçık duruyorken seçimlere aylar kaldığında Alevileri dubara fail degaje kitlelerin temsilcileri yerine benzeri grup seçilmiş kişiyle sanki görüşmeler yapıp ondan bilahare eksiksiz Alevi camiasına, inanç grubuna er bezi yasa dayatmasını akseptans etmiyorlar; biz üstelik akseptans etmiyoruz” dedi.

“‘ALEVİLİK TORBAYA SIĞMAZ’ DİYORLAR, AYNI GÖRÜŞÜ KORUYORUZ”

Alevi örgütlerinin zaman TBMM önünde gösteri yaptığını tamlayan Özel, “‘Alevilik torbaya sığmaz’ diyorlar, tıpkı görüşü koruyoruz. Güya kültürel bire bir etkinlik yapıyorlarmış gibi Kültür Bakanlığı’na bağlanacak. Hars bütçesinden verilecek paralara değil, Alevilerin zat inançlarının gayrı inançlar kabilinden, zat mezheplerinin gayrı mezhepler kabil denk ve adil şekilde azamet vasıtasıyla tanınmasına ihtiyaçları var. Bir Vakitler ‘Cemevi, cümbüşevi’ diyen esas ‘cümbüşevini’ bittabi kim Firez Bakanlığı’na bağlar. Meğer cemevi, bir ibadethanedir. CHP’li belediyelerde camiler ve cemevleri fiyat statüdedir, bedel bakım alırlar, hakeza aynı ayrımcılığa tabi değillerdir. Bu ayrımcılığı boşaltmak, bakış açısı maçılım değildir. ‘Açılım yapacağız’ diye niteleyerek yola çıkıp üstelik mevrut Alevilerin temsilcilerinin otobüslerine polis bindirip otobüsleri site dışına aşırtmak neyin nesidir? ‘Açılım yapacağız’ diyerek söyleyip, gelen Alevilerin temsilcisinin dedesinin kaşını beğenmek nedir, kolunu deşmek nedir” diye konuştu.

“HUSUSI BİR KANUNU HEP BU ARADA ÇIKARALIM”

Özel, “Bunu, hem Alevi vatandaşlarımızın koyu üzüntülerini paylaşıyoruz ve bütün milletimize şikayet ediyoruz. Sahada bu kavga bulunmayan. Bu açtığınız miftah yaraları, toplumda kapanmakta olan yaraları derinleştiriyor, yaralara tuz basıyor. Bunları yapmayın, bu torbadan ayırın ve istedikleri üzere hususi bire bir yasa, onlara reva, onlar üzere hususi ayrımsız kanunu hep bu arada çıkaralım” önerisinde bulundu.

“BİR PARTİNİN YENİ YAYMACA VE SEÇİM ŞARKISINI POLİS BANDOSUNU ÇALDIRMAK, BU DEVLETİN ÇİVİSİNİ ÇIKARMAKTIR”

Polis Güçleri bandosunun AKP’nin “Türkiye Yüzyılı” vizyonu için bestelenen şarkıyı çalması ve Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün yaptığı alfabe açıklamada AKP’nin Türkiye Yüzyılı vizyonunu sahiplenmesini eleştiren Özel, şunları söyledi:

“Aynı partinin yeni yaymaca ve seçme şarkısını polis güçleri bandosunu çaldırmak, bu devletin çivisini çıkarmaktır. Bu devlete değer veren herkese söylüyoruz; bu devletin çivisini takip etmek, milletin oyuyla şımarıp çıktı milletin aklıyla söz etmektir. Sonradan bir dahi üstüne üstlük, Inanma Müdürlüğü’ne açıklama yaptırıp, bunu A Marifet muhabirine yazdırıp, halen daha ‘Türkiye’nin yüzyılını sahipleniyoruz’… Hakeza ayrımsız izah imkânsız, yapılamaz. Böyle bir açıklama, Itimat Umumi Müdürlüğü’ne üstelik yakışmaz, İçişleri Bakanlığı’na üstelik yakışmaz, Türkiye Cumhuriyeti’ne üstelik yakışmaz. Yazıklar olsun, bu kafadakilerin ellerinde bulundurdukları bu yetkiyle yaptıklarına. ya aynı vicdanınıza ülkü evet. Şeş kamer sonradan iktidar değişti, altı ay sonraları geldi CHP, topluluk çalıyor CHP marşı; evet mu ihvan? Itimat Müdürlüğü diyor ki ‘Şeş okumuzu sahipleniyoruz’. Peki mu? Biraz insaf, biraz vicdan, az buçuk terbiye.”

“BU ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİ PARTİLİ PEKI MU”

20 Kasım 2021’dahi Jakarta Büyükelçisi olarak atanan ve 15 Mabeyin 2021’üstelik görevine başlayan çarkıt AKP Saylav Çok Asan’ın görevinde tıpkısı yılı doldurmadan kafasız döndüğüne ilgilendiren haberleri hatırlatan Hususi, “Endonezya’ya büyükelçi, partili tıpkı hanımefendiyi atadınız. Endonezya’ya atanan hanımefendi, ağustosta Türkiye’ye gelmiş, o günden beri dönmemiş. Ati kamer orada G20 var, ‘Git’ diyorlar, ‘Gitmem’ diyor. evet Dışişleri Bakanı, demincek Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda, bu tutanak onun önüne düşsün. Bu nedir ya? Bu fen karşı sabahtan beri tıpkı yalanlama namevcut, tıpkı görevden kabul etme namevcut, tıpkı görevlendirme namevcut. Şımartılmış DÜRÜST Partili, partili benzeri büyükelçi. Evet mu ya? Bu ülkenin büyükelçisi partili evet mu, çarkıt milletvekili olur mu, vekil yardımcısı evet mu, siyasi şahsiyet peki mu ya” dedi.

“DEVLETİN ÇİVİSİNİ ÇIKARANLARA YAKIZLAR OLSUN”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davasına vekil hakimin mahkeme öncesi Samsun’a atanmasına değinen Hususi, şu eleştirileri yaptı:

“İstanbul Büyükşehir Şehremini’mızın hakimini değiştirmişsiniz. Cuma günü yargılanıyor. Yâren, sekiz almanak yerde tıpkısı sene fariza yapmış, diyor ki ‘Ahlaksızlığım bulunmayan, dosya bitirmemişliğim namevcut, tıpkı şeyim namevcut. Ego iktidara yakınım amma ‘Bu davada dört yılı patlat, yöntem yasağı ver’. ‘Vicdanım el vermez. Ukubet vereceğim amma bu dosyanın hakkı, iki yılla hükmün açıklanması geri bırakılır’ diyor. ‘Bunu söyledim diye niteleyerek adliyenin başındaki idareci, -bakın, bu ayrımsız paralel idareci, hakimler kimden buyruk alacak- hükümetle görüştü, beni atama etti’ diyor. ya bu konuda aynı anket açtınız mı? Bu hakime gidip sordunuz mu? Devletin çivisini çıkaranlara yazıklar olsun. Budun bunu affetmez. Bulunmayan efendim ‘Onu yaptık, bunu yaptık; rüzgar dönecek, ulus bizi seçecek’. Seçer mi ya, sen olsan seçer misin? Polisin bandosuna tümen marşı çaldıranı bu ulus seçer mi evet?

“BU MİLLET PERIYOT SAYIYOR, SANDIKTA SİZLE HESAPLAŞACAK”

Büyükelçiliğe sakat saylav, küsmesin, partiden yararlanma etmesin diyerek Endonezya’yı kıytırık görüp gelişigüzel birini yollamış, avrat bile kendini oraya layık görmemiş. Olur mu ya? Mahkemenin hakimini tıpkı sene fariza yapmışken, yedi yılı henüz varken kararını başlangıçta öğrenip ihbarla alınca size bu millet görev verir mi ya? Bu kavim ahit sayıyor, sandıkta sizle hesaplaşacak. Bu hesabı milletten farklı kimse göremez, milletimize güveniyoruz.”

Share: