Babacan, partisinin ağır aksak göçün önlenmesine ilgili eylem planını açıkladı Açıklaması

REÇETE Partisi Genel Başkanı Uca Babacan, Suriye’dahi güvenliğin sağlanması, Suriye vatandaşlarının ülkelerine dönebilme şartlarının oluşturulması üzere başta Şam yönetimi, Rusya, Amerika, Avrupa Birliği ve Mürekkep Uluslar tevessül etmek için herkesle görüşeceklerini söyledi.

Babacan, fırka genel merkezinde düzenlediği matbuat toplantısında, “Mülteci Sorununun Çözümü ve Ağır Aksak Göçün Önlenmesi Gösteri Planı”nı açıkladı.

Hükümetin benzeri kafile politikasının olmadığını öne süren Babacan, kafile sorununa ünsiyet devleti ciddiyetiyle, anne eş hakları perspektifiyle yaklaştıklarını kaydetti.

Babacan, barhana yönetiminde Türkiye’nin işlek ayrımsız kurumsal yapıya ve nitelikli personele ihtiyacı olduğunu belirterek, kaçak geçişlerin önlenmesi gerektiğini tabir etti.

Kesintili göçmenleri zat ülkelerine yahut Türkiye’ye giriş yaptıkları cızık komşusuna sınır dışı edeceklerini, ayrıksı tıpkısı kimlikle ülkeye görmek isteyenleri dahi biyometrik kayıtlarla tespit edip engelleyeceklerini belirten Babacan, “Suriye’birlikte güvenliğin sağlanması, Suriye vatandaşlarının ülkelerine dönebilmelerinin şartlarının oluşturulması üzere ilkin Şam yönetimi, Rusya, Amerika, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Uluslar doğmak için herkesle görüşeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Babacan, Suriye’da güvenliğin sağlanmasıyla Suriyelilerin arızi siper statülerine akıbet vereceklerini belirtti.

“Kimseye mevzuata çapraz vatandaşlık vermeyeceğiz”

Türkiye’nin ünsiyet sistemine bakarak eğreti himaye altındakilerin vatandaşlığa müracaat hakkının bulunmadığını belirten Babacan, müntehip bilgelik tabanının analizini yaptıklarını ve korkulu sayıda Suriyelinin vatandaş yapıldığını, gelecek seçimlerde da müntehip olduklarını iddia etti.

Rastgele vatandaşlık uygulamasının, Suriyelilerin ferasetsiz periyot motivasyonunu azalttığını, kimseye mevzuata yeraltı yurttaşlık vermeyeceklerini bildiren Babacan, yabancıların sellemehüsselam, ruhsatsız, anahtar dışı ve vergisiz çalışmalarının ve gelişim yeri açmalarının da önüne geçeceklerini kaydetti.

Babacan, açıklamasının peşi sıra bir gazetecinin, “İktidarın Esad yönetimiyle ya de Şam yönetimiyle aracısız ilişki mesajlarını elbette değerlendiriyorsunuz?” sorusu konusunda, “Bahsettiğiniz beş altı kişinin Şam’a gitmesinin bana bakarak hiçbir anlamı bulunmayan. Eğer bunlar hükümet ortağıysa Sayın Erdoğan çıksın açıklasın. Burada bizim kastımız hem diplomatlar ortada hem de politik pozisyona erbap olan insanlar arasında ayrımsız diyaloğun ve çözüm odaklı müzakere trafiğinin başlamasıdır.” dedi.Share: