Ayvalık’ta Milli Ağaçlandırma Günü’nde fidanlar toprakla buluşturuldu

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan yoluyla car edilen, Tarım ve Orman Bakanlığınca 4 yıldan bu yana Türkiye genelinde gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü “Bugün Direk, Ferda Zaman” programı çerçevesinde, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde dahi yüzlerce dikme toprakla buluşturuldu.

Ayvalık Orman Şefliği öncülüğünde planlı etkinlik, Ayvalık Kaymakamı Hasan Bitirim, Garnizon Komutanı Erhan Tutar, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Muhammet Furkan Demirbaş, Uray Komutan Yardımcısı Ersan Baharat, ofis amirleri, sivil topluluk kuruluşların ve siyasi partilerin temsilcileri ve öğrencilerin katılımıyla Küçükköy Kurnaz Komutanlığı bahçesinde gerçekleştirildi.

Defne, zakkum, fıstık çamı ve selvi fidanlarının toprakla buluştuğu etkinlik, Ayvalık Orman İşletme Şefi Deniz Meltem’in nezaretinde yapıldı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Ayvalık Kaymakamı Hasan Zeki, Türkiye genelindeki ağaçlandırma seferberliğinin aynı parçası yerine sivil toplum kuruluşlarını, patika odaları ve öğrencilerinin dahi katkılarıyla düzenlendikleri etkinliğe katılımdan duyduğu memnuniyeti tabir ederek, “Zaman yoz iyicene aynı havada organize edilen bu aktiflik, ongun seferberliğine akla yatkın kasırga ve coşkuyu da beraberinde getirdi. Ego bu duygularla diktiğimiz seçme ağacın geleceğe içki olmasını diliyorum.” dedi.

Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca birlikte ağaçlandırma etkinliğinde bulunmaktan son kademe bahtiyar olduğunu dile getirerek, “Geleceğe dem olabilmesi amacıyla ayrımsız dikme fidanını toprakla buluşturduk. Şansımıza bile çekicilik çokça adamakıllı. İnşallah bu diktiğimiz ağaçlar, yağacak çoğalan yağmurların birlikte bizlerin bile kattığı kardeş kardeş büyür. Biz da bu ağaçların gölgesinde çay içebilmenin mutluluğunu yaşarız.” temennisinde bulundu.

Törenin ardından Ayvalık Orman Şefliği yoluyla ilçenin bir nice noktasında yaklaşık 500 fidanın elan toprakla buluşturulduğu bildirildi.

Share: