Ayvalık 17. Arsıulusal Zeytin Hasat Festivali Başlıyor

Ayvalık 17.Uluslararası Zeytin Hasat Festivali bu sene, 3- 6 Son Teşrin 2022 tarihleri ortada gerçekleştirilecek.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Tecim Odası (ATO), Ayvalık Kültür Odası, Ayvalık Duyusal Çözümleme Laboratuarı (ATOLAB) ile Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası eliyle kombinasyon edilen curcuna, Kırlangıç Dirim Merkezi’nin beraberinde Altınova, Cunda ve Küçükköy ile Cumhuriyet Meydanı’nda değişik etkinlikler ile dört dönüş süresince bağ odağı olacak.

SEZONUN İLK YAĞ SIKIMI

Uluslararası Zeytin Hasat Festivali, Zeytin Müzesi’nin açılışıyla başlayacak, arkası sıra Ayvalık Belediye bandosu eşliğinde Kırlangıç Dirim Merkezi’ne kadar “Hasata Gidiş” kortejinde parçalanmamış katılımcılar vadi matlup ve “Iş” açılışı gerçekleştirilecek. Festivalin birinci gününde sezonun önce hasadı ve ilk sıkımı Barbun’un Çiftliği’nde yapılacak. Halk oyunları, yılın çiftçisi ödülü ve kütüğe onurluk çakılmasıyla alay malay festivalin önce yağ sıkımı konuklarla birlikte yapılacak.

Katılımcılara kemirmek ve ikramlarla renklenecek olan curcuna kapsamında Ayvalık Cumhuriyet Altını Meydanı’nda çevrim zarfında yerli sanatçılarla etkili çalgı performansı etkinliğin geçmiş gününe vasıf katacak.

ZEYTİN AŞKINA 2022

Festivalin ikinci gününde gazeteci Doğan Doğan’ın “Yüzyıllık Zeytin Ağaçları Silueti”  konulu fotoğraf sergisiyle yazar Hayrettin Filiz’in, “Ayvalıkta Zeytin Sektörünün Tarihte Basına Yansıtılması” ve “Ayvalık Hasat Kokuları” koleksiyonu lansman sergileri Kırlangıç Yaşam Merkezi esas bina ikinci katında açılacak. Ardından adlı şefle aktiflik alanında katılımcılarla sunumlar yapacak.

Yine bir periyot,  “3t Teknolojik Tarihsel Ekincilik Projesi Tanıtımı ve UNESCO bağlantısı” konulu açık oturum gerçekleştirilecek. Festivalin öğleden ahir bölümünde ise Barbaros Caddesi Bindi Dizayn Akademisi’ndeki Kılgısal Sanayi Sanatları Yaygınlaştırma ve Olgunlaştırma Derneği’nin (UESYO-D) “Zeytin Aşkına” 2022 konulu dizi film karma sergisi ülfet edilecek. Zaman içinde; Kırlangıç Dirim Merkezi’nde domestik sanatçılar ile hareketli müzik performansı devam edecek.

AYVALIK ZEYTİNYAĞININ ÜNÜNÜN KORUNMASINA İLİŞKİN PANEL

Kırlangıç Hayat Merkezi anne çatı ikinci katında festival, üçüncü güne açık oturum ile başlayacak. Panelistler yıllardır konuşan ve gündemde olan tıpkısı konuyu masaya yatıracak ve çözümleri gelişigüzel tartışacak. Saat 11.00’birlikte başlayacak olan panelin konusu  Ayvalık zeytinyağının ününün korunması ve bu ünün turizm sektörüne yansıtılması olacak. Sektörel buluşmanın üstelik gerçekleştirileceği curcuna kapsamında bir özge siyasal dahi Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan’ın katılımıyla bir başka bahis elan değerlendirmeye alınacak. Panelde; Kuzey Ege turizm potansiyeli ve Ayvalık’ın yeriyle Ayvalık zeytinyağı coğrafi işaretinin Avrupa Birliği (AB) süreci hazırlıkları masaya yatırılacak.

KÜÇÜKKÖY VE ALTINOVA’DA YEREL İKRAMLAR

Curcuna kapsamında Küçükköy Meydanı’nda faal saz ve umum oyunları gösterilerinin beraberinde dernekevi ikramlar ile devam edecek olan etkinlikler; Aslıhan Kaplan Bayrak- Eyüp Sili  “eolos buluşmaları 2” sergi ziyaretiyle sürecek. Curcuna Cunda (Alibey) Adası’ndaki DJ performansı akşam etkinliğiyle doruğa ulaşacak. Festivalin serencam gününde Sabahattin Tatar anısına, Ayvalık İlçe Milli Eğitim organizasyonuyla zeytin arası koşusu Cunda (Ali Eş) Adası parkurunda gerçekleştirilecek ve ardından koşu armağan töreni “Gündüz Saati” alınında yapılacak. Devir boyunca Ayvelo derrace turu, Kratos Kürek Spor Kulübü etkinlikleri ve körfezde mıntıka gezisiyle sürecek olan festival Altınova’bile de aynı saatlerde etkin enstrüman performansları ve yerel ikramlar ile sonuç bulacak.

Share: