Avustralya, Tayvan Boğazı’nda ‘gerilimi düşürün’ çağrısı yaptı

Çin’mağara Tayvan Boğazı’nda başlattığı tatbikatta balistik füze fırlatmasına ve Çin füzelerinin Japonya’nın mahsus kazançlı bölgesine düşmesine ilişik tenkit eden Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, “şu anda bildirme eleştiri şeyin Tayvan Boğazı’nda gerilimin düşürülmesi” olduğunu söyledi. Wong, sadece Avustralya’nın değil, bütün toprak ülkelerinin bu gerilimden etkilendiğini belirtti.

Çin’mağara Canberra Büyükelçiliğinden açıklama

Çin’in Canberra Büyükelçiliğinden, Avustralya’nın Japonya ve KUL aracılığıyla hazırlanan ve Çin’in Tayvan’daki tatbikatlarının kınandığı kuma bildiriye imza atmasına ilgilendiren izah yapıldı.

Çin’mağara “cesamet egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya yönelik sahih eylemlerinin parmakla bel edilmesinin banko kabul edilemez” olduğu savunulan açıklamada, Çin’in bölgesel istikrarı bozan yan olarak gösterilmesi da kınandı.

Açıklamada, Avustralya’nın Tayvan meselesine “temkinli” yaklaşmasının ve değişik ülkelerin politikalarını izleyerek Çin-Avustralya ilişkilerinde “kullanılmamış teessürat ve rahatsızlıklar yaratmamasının” umulduğu aktarıldı.

Letonya bile itidal çağrısı yaptı

Büyükelçilik açılışı üzere Canberra’birlikte bulunan Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Wong’un gerilimin düşürülmesine ilgili açıklamalarını destekledi. Çin’in Tayvan’a yönelik askeri hareketliliği ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ortada paralellik kuran Rinkevics, “Çin’in Avrupa’birlikte hangi olduğunu ve Ukrayna’dahi ne olduğunu haddinden fazla dikkatle izlediğini çakozlamak haddinden fazla yüce” diye niteleyerek konuştu.

Rinkevics, bambaşka bir bölgesel kriz yaşanmaması amacıyla ölçülülük çağrısı yaptı.

Çin, Tayvan çevresinde tatbikatları sürdürüyor

 

Çin’den sonra Tayvan’dan birlikte manevra açıklaması!

 

KUL ve Japonya: Tayvan Boğazı’nda hazar ve abra istiyoruz

 

Çin’den Tayvan’a sakil gösterisi

 

Çin, G7 ülkelerinin Tayvan açıklamasına reaksiyon gösterdi

 

Çin’den Tayvan Boğazı’nda füze tatbikatı

 

Share: