Avustralya, bir eyalette elan gamalı haçı yasaklıyor

Avustralya’birlikte parlamentonun zir kanadında görüşülen, gamalı put gibi Nazi sembollerinin sergilenmesini cürüm sayan yasa tasarısı kabul edilirken; Budist, Hindu, Jain ve özge inanç toplulukları amacıyla çarkıt ve şerif benzeri sembol olduğundan gamalı haçın sadece dini ve eğitim gayeli kullanımına izin verileceği açıklandı.

12 kamer hapishane veya 11 bin Avustralya doları nakdî ceza

Bu yasayı çiğneyecek kişilerin 12 kamer mahpushane yahut 11 bin Avustralya doları para cezasıyla yüz yüze kalması beklenirken, şirketlere 55 bin Avustralya doları nakdî ceza verilecek.

Nazi gamalı haçları topluma engel veriyor

Yetkililer, Nazi gamalı haçlarının Düzenbaz inancına mensup olanlar birlikte dahil kalkmak amacıyla topluma zarar verdiğini belirtti. Eyalet Polisi, 2020’birlikte Nazi bayraklarının sergilendiğine dayalı 31 tabir alındığını duyurdu.

Bu tasarının yasalaşması amacıyla parlamentonun peş kanadından geçmesi gerekiyor.

Yasaklayan evvel eyalet: Victoria

Ülkenin bildirme cıvıl cıvıl ikinci eyaleti Victoria, haziranda Nazi gamalı haçlarının bölüt belirgin alanda sergilenmesini zecrî yasayı akseptans fail evvel eyalet olmuştu. Eyalette, Nazi gamalı haçını sergileyenler 22 bin Avustralya doları dünyalık ve 12 ay hapishane cezası ile yüz yüze kalıyor.

Queensland ve Tazmanya

Queensland ve Tazmanya eyaletlerinde dahi eş yasaların çıkarılması gündemde. Bu iki eyalette de söz konusu yasaların kabul edilmesi halinde ülkenin 8 eyaletinin yarısında Nazi sembollerinin sergilenmesi haram olacak.

Almanya’üstelik polis güçleri aracına gamalı salip çizen taze tutuklandı

 

İsveç’te camiye gamalı haç çizildi

 

Türkiye’den ve dünyadan kareler! İşte gamalı haçın ay-nasip ile değiştiği o dakika

 

Share: