Avrupa’daki orman yangınları arz yoğun seviyeye ulaştı

Avrupa Birliğinin (SU) Copernicus peyk takip sistemi, özellikle Fransa, İspanya ve Portekiz üzerinde kırıcı karbon salımı kaydetti.

Copernicus Hava İzleme Servisinin (CAMS) raporuna göre, Global Coşkunluk Asimilasyon Sistemi verilerinde kayıtların tutulduğu 2003’ten beri arz faziletli karbon salımı seviyesi Fransa’de haziran-ağustos döneminde yangınların devam ettiği bölgede kaydedildi.

Rapora göre, ağustostaki yunak gelgel dalgasında güneybatı Fransa’birlikte yangınlarda 7 bin hektarlık orman tamam oldu.

CAMS çıban bilim insanı Markka Parrington, Fransa’nın yanında İber Yarımadası’nda bile ısıdam hava koşullarının artırdığı yangınların rekor seviyede emisyona yol açtığını bildirdi.

Parrington, “Cenup Avrupa’bile degaje alanlar için öngörülen sivri ateş tehlikesi seviyesi, rastgele yangının büyüklüğü ve yoğunluğunun çokça erdemli artım gösterebileceğine işaret ediyor. Çıkarma tahminlerimizde ve çekicilik kalitesinde dahi bunu gözlemliyoruz.” ifadesini kullandı.

Avrupa Itidalli Vadeli Albeni Tahmin Merkezi (ECMWF), 2022’nin global anlamda yangınların sefer açtığı karbon emisyonu tahmini bakımından şu esas kadar genişlik gösterişli 4’üncü sene olduğunu açıklamıştı.

Fransa, İspanya, İtalya ve Portekiz kadar Avrupa ülkelerinde bu yaz çok sayıda yangında açık orman alanları bozma oldu. Alelhusus Avrupa’nın güneyinde ve batısında bir nice mıntıka “yüksek coşkunluk tehlikesi”, gâh bölgeler bile “haddinden fazla faziletli yangın tehlikesi” altında bulunuyor.

Bu yaz görülen ve yangınları artıran yunak hava dalgası tıpkı zamanda kıtada kuraklığa da posta açıyor. Avrupa genelinde bir nice ülkede çok sayıda akarsu yatağının kuruduğu, göllerde ve barajlarda akarsu seviyesinin çok düştüğü ve kâh bölgelerde su kıtlığı yaşandığı belirtiliyor.

Fransa’daki yangın: Avrupa’nın kalbi yanmaya bitmeme ediyor!

 

Küba’daki liman yangını kontrol altına makbuz

 

Belçika orman yangınlarına cebin ‘kırmızı kod’a geçiş yaptı

 

Share: