Avrupa üçüncüsü talih boksörler, bu posta değerli madalya peşinde

Sabık yıl Avrupa üçüncüsü olan yıldız boksörler Tusem Ilkgüz Önem (16 ) ve Yoncagül Yılmaz’ın (15) bu seneki Avrupa Şampiyonası’nda hedefi kızıl madalya.

Türkiye Yumruk Oyunu Federasyonu Kadıdağı Kamp Merkezi’nde başantrenör Ahmet Çınar ile koruyucu antrenörler Mehmet Dalbudak ve Feridun Şah gözetiminde 3 Ilkgüz’de kampa giren Kader Karı Yumruk Oyunu Milli Takımı’nda 13 sporcu, Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdürüyor.

Sabık yıl kilolarında Avrupa üçüncüsü olan Tusem Eylül Ehemmiyet ve Yoncagül Yılmaz, altın madalya hedeflerini bu sene akdetmek istiyor.

Yılmaz: “Ablalarımı denk alıyorum”

Milli sporcu Yoncagül Yılmayan, AA muhabirine, boksu çok sevdiğini söyledi.

Antrenörünün 2019 yılında okulunu ziyareti sonrası boksla tanıştığını dile getiren Yılmayan, “Hocamız okulumuza gelip bizimle konuştu. Onunla gelişigüzel çalışmalara başladım. 2020’de Çankırı’dahi düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve ense miniklerde ikinci oldum. 2021’de Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma çağrıldım. 2021 yılında Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum.” dedi.

Boksa olan ilgisinin henüz de arttığını ifade eden Yoncagül Yılmayan, “Bu yıl yıldızlarda yeniden Türkiye şampiyonu yerine milli takıma seçildim. Demin İtalya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Orada hedefimiz zer madalya. İstiklal Marşı’mızı okutmak üzere elimizden geleni yapacağız. çıktı çalışıp, mücahede veriyoruz. Busenaz Sürmeneli ve Öpücük Naz Çakıroğlu üzere ablalarımı kat sayı alıyorum. İnşallah onlar kabil domuzuna amal yaparım.” diye niteleyerek konuştu.

Yoncagül Yılmaz’ın antrenörü Mehmet Dalbudak ise 2019’dan beri Kırşehir’de fariza yaptığını belirterek, “Milli bando kampında var gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz, Avrupa Şampiyonası’nda değerli madalya eksiltmek. Yoncagül sabık yıl Avrupa üçüncüsü oldu. O devir hedeflerimiz yarım yamalak kalmıştı. Bu sene Avrupa Şampiyonası’nda hedefimize ulaşıp, değerli madalyayı bürümek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Önem: “Çalışmalarımıza son anında devam ediyoruz”

Ay-berrak sportmen Tusem Ilkgüz Önem, 2019 yılında boksa başladığını dile getirerek, “Antalya’üstelik iri tıpkı spor kompleksimiz vardı. Kompleksi görmek üzere gittiğimde hocamla tanıştım. Boksa başladım. Yedi aydır boksla uğraşırken 2020 yılında Çankırı’daki Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve ikinci oldum.” şeklinde konuştu.

Bu derecenin kendisini imdi heyecanlandırdığını vurgulayan Tusem Eylül Ehemmiyet, şunları dile getirdi:

“2021’de Türkiye şampiyonu oldum. Gürcistan’dahi düzenlenen Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Bu sene baştan Türkiye şampiyonu olarak milli bando kampına çağrıldım. Çalışmalarımıza son acilen bitmeme ediyoruz. İnşallah Avrupa’bile şampiyon olup, İstiklal Marşı’mızı okutup, Türk milletinin gücünü göstereceğiz.”

Sporcunun antrenörü Feridun Şah ise “Tusem henüz 7 aydır idman yaparken ona inanıp, Türkiye Şampiyonasına götürdüm ve final oynadık. Çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Beni yanıltmadı ve 2021 yılında Türkiye şampiyonu oldu. Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olduk. Şimdi 25 Eylül’de İtalya’bile yapılacak Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Hedeflerimiz ve takımımızın maneviyat ile motivasyonu efdal. Bütün kilolarda altını koparıp katılmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: