Atlı Cirit Türkiye Şampiyonası çeyrek altın final müsabakaları Erzincan’da tamamlandı

Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonunca düzenlenen Süvari Cirit Türkiye Şampiyonası çeyrek bitiş mücadelesi Erzincan’da tamamlandı.

Fatih Mahallesi Atlı Cirit Oyunu sahasında 3 gündür devam fail karşılaşmalara, Erzurum Uzmanlar Süvari Spor Kulübü, Bayburt Çoruh Atlı Spor Kulübü, Kars Başköy Süvari Spor Kulübü ve Malatya Yazıhan Atlı Spor kulüpleri katıldı.

Mücadeleler böylecene Erzurum Uzmanlar Atlı Spor Kulübü birinci, Bayburt Çoruh Atlı Spor Kulübü ikinci, Kars Başköy Atlı Cirit Kulübü üçüncü, Malatya Yazıhan Süvari Cirit İhtisas ise dördüncü oldu.

Guruplarda bir numara olan kulüpler, yarı final müsabakalarında karşı karşıya gelecekleri bildirildi.

Türkiye Geleneksel Süvari Spor Dalları Federasyonu Başkanı Zübeyir Bekiroğlu, AA muhabirine, vatandaşların süvari cirit oyunu sporuna aheste tıpkı demet gösterdiklerini söyledi.

Atlı spor dallarının gelişmesi ve yaygınlaşması amacıyla pahal çaba sarfiyat ettiklerini belirten Bekiroğlu, “Eksiklikleri gördüğümüzde onları tamamlıyoruz. At bizim medeniyetimizin, yiğitliğimizin ve cesaretimizin ayrımsız sembolüdür. Dede sporlarımızı hele süvari sporlarımızı Türkiye ve dünyada türe ettiği yerlere taşıyacağız.” diye konuştu.

Bekiroğlu, hele süvari sporların yaygınlaşmasını istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Atlı sporumuzu Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile ortak projelerle geliştirerek atlarımızı çocuklar ve gençlerle buluşturacağız. Geleneğimizi geleceğe taşıyacağız. İnşallah önümüzdeki haftalarda kol müsabakalarımız bitmeme edecek ve final maçımızı Ankara’da tamamlayacağız. Hemen atlı ciritimiz değil, atlı okçuluk, süvari kızak, rahman binicilik, süvari kızakta ve kökbörü sporumuz için ülkemizde tehlikeli icraat içerisindeyiz. Değme hafta, herhangi bir ilimizde süvari spor müsabakalarımız devam ediyor.”Share: