Atatürk Köşkü’nün tadilatına 20 Eylül’de başlanacak

Trabzon Büyükşehir Belediyesince, 20 Eylül’bile ziyarete kapatılarak tadilata alınacak Atatürk Köşkü’nün, yapılacak çalışmaların ardından 29 Ekim 2023 resepsiyonuna ev sahipliği yapması planlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Misyon Zorluoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, yılda ortalama 300 bin kişinin konuşma ettiği Atatürk Köşkü’nde, zaman içerisinde hem strüktürel yıpranmalar hem de içerisindeki eşyalarda eskimeler ve deformasyonlar olduğunu belirtti.

Atatürk Köşkü’nün Trabzon’un yüce mekanlarından biri olduğunu vurgulayan Zorluoğlu, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilk defa 1924 yılında şehrimizi teşriflerinde orada mihman edildi. 1930’daki ziyaretinde esasen bu köşkte mihman edildi. Ancak 1937’deki serencam teşriflerinde bu mekanda 2 şeb konakladı ve vasiyetini yazdı.” ifadelerini kullandı.

Zorluoğlu, binanın onarılması amacıyla Atatürk Köşkü Yenileme ve Konservasyon Projesi’ni hazırladıklarını, Firez Varlıklarını Siper Oturmuş eliyle onaylanan projenin, 24 Ağustos 2022’de tenkis edildiğini aktararak, 20 Eylül’bile köşkün ziyarete kapatılacağı ve değişiklikler işine başlanacağını kaydetti.

Atatürk Köşkü’nün restorasyonuna verdikleri önem doğrultusunda konunun uzmanlarının Ankara’dan Trabzon’a geldiğini bildiren Zorluoğlu, şöyle devam etti:

“Önceki yıllarda bile zaman zaman kapsamı kapalı atılmak kaydıyla restorasyon çalışması yapıldı. Bizim yapacağımız, elan önceki yapılmayan çalışmada ise mekanın içre kâin tabela, fotoğraf, alfabe, möble ve perdeye büyüklüğünde tam eşyalar elden geçirilecek. Bunu tamamen profesyonel bire bir anlayışla gerçekleştireceğiz. Ankara’dan bu işleri haddinden fazla iyi eden benzeri kadro şehrimize geldi. Ince süren toplantılar yaptık. Bu eşyaları çok aklık şekilde alıp oradan çıkaracağız. Eşyalardaki bozulmalar, türlü sıkıntılar bu süreçte giderilecek ve köşkün restorasyonu tamamlandığında eşyaları adına koyacağız.”

“Millî ve uluslararası anlamda adından artık saraka ettirecek”

Zorluoğlu, restorasyonun peşi sıra Atatürk Köşkü’nün ulusal ve uluslararası anlamda adından imdi saraka ettireceğini belirterek, “Atatürk Köşkü, Cumhuriyetimizin 100’üncü yapı sene dönümünde hem strüktürel hem birlikte tefrişi bakımından aslına uygun yenilenmiş vaziyette halkımızın hizmetine açılmış olacaktır. Arzumuz 29 Ilk Teşrin 2023 resepsiyonunun Atatürk Köşkü’nün bahçesinde verilmesidir. Böyle benzeri hedefimiz var.” ifadelerini kullandı.

Restorasyon çalışması dışında Atatürk Köşkü’nde bulunan seçkin abece, suret evet dahi eşyanın kaldırılması evet birlikte yerinden oynatılmasının söz konusu olmadığına aksan özne Zorluoğlu, milletin eş değeri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 kat mihman edildiği bu esere imdi da göre cemaat çıkılmaya bitmeme edileceğini kaydetti.

Zorluoğlu, ihale kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar için üstelik bilgilendirmede bulundu.

Share: