“Aşkların ve imparatorların şehri” Sagalassos, FPV dron ile görüntülendi

Burdur’un Ağlasun ilçesindeki “aşkların ve imparatorların şehri” yerine bildik ve Antoninler Çeşmesi, Roma hamamı, tiyatrosu, kütüphanesi, agoraları ve utku takıyla ziyaretçilerini ağırlayan Sagalassos Antik Kenti, FPV dron ile görüntülendi.

UNESCO Acun Mirası Eğreti Listesi’ne 2009’üstelik giren Sagalassos, ziyaretçilerini binlerce yıllık sokaklarında tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Roma dönemi mimarisinin sunu gani örneklerinin sergilendiği ve dönemin 5 iri seramik istihsal merkezinden biri olan antika kentte ziyaretçiler, evvel olarak Roma hamamı ve site konağını müşahede imkanı buluyor.

Agoraya çıkan ziyaretçiler, suyu içildiğinde aşırma olunduğuna inanılan ve “Aşıklar Çeşmesi” kendisine bile bildik Antoninler Çeşmesi’ni, etrafındaki onursal sütunları, tiyatroyu, kütüphaneyi ve galebe takını geziyor.

Bu yıl 1 Ocak-31 Ağustos döneminde 40 bin evcil ve ecnebi turistin geldiği, Akdağ’ın eteklerindeki 1700 rakımda kurulan antik şehir, Küçük Asya Ajansı (AA) ekibince FPV dron ile kayda alındı.

Kazı Heyeti Komutan Vekili, Süleyman Demirel Üniversitesi Dr. Akademisyen Peter Talloen, AA muhabirine, Sagalassos’un yazılı kaynaklarda ilk defa Balaban İskender döneminde geçtiğini söyledi.

Sagalassos’un Roma İmparatorluğu döneminde Psidya’nın yer büyük ve bir numara kenti haline geldiğini anlatan Talloen, milattan sonraları 7. yüzyılda kentte büyük tıpkısı zelzele olduğunu ve antik yapıların çoğunun çöktüğünü dile getirdi.

“Yapıları bol masun hususi aynı kent”

Roma döneminde site merkezinin nüfusunun kısaca 5 bin, irade alanında ise 30 bin olduğunu düşündüklerini nâkil Talloen, şunları kaydetti:

“Sagalassos’ta farklı antika kentlerde rastlamadığımız bazı özellikler var. Depremden sonraları abidevi hat infirak edildi ve hep antika yapılar o şekilde bırakıldı. Şahsiyet ovaya indi ve arkeologlar namına bu, bizim amacıyla iri ayrımsız fırsat oldu. Anıtları yıkıldığı şekliyle bozulmadan kazıp dönme yüzüne çıkarabildik. Abidevi pınar, onursal sütunlar, zafer takları, kentin doğusundaki sıradan çeşme ve kütüphane o zamanki görünümünde. Bunları haddinden fazla gani mahfuz halde buluyoruz, bu yönden hususi aynı şehir. Sagalassos, antik dünyanın yer yüksekte müesses tiyatrosuna cemaat. Kumkuma üretiminde da çok ünlüydü. Çömlekçi mahallesi 4 hektarı kapsıyor.”

Talloen, kentte iki Roma imparatoru, benzeri imparatoriçe heykeli bulunduğunu ve imparatorlara adanan birçok çatı olduğunu rapor etti.

“88 odaya büyüklüğünde kazdık, hala binanın devamı geliyor”

Sagalassos’taki konutlar üzerine araştırı işleyen Çalıştırıcı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Inge Uytterhoeven ise antika kentte geçmişte çok ensesi kalın insanların yaşadığını belirtti.

Kazıların sürdüğü kent konağının geç antika dönemde ruhlu ensesi kalın benzeri aileye ilişkin olduğunu düşündüklerine değinen Uytterhoeven, “88 odaya büyüklüğünde kazdık, bibi binanın devamı geliyor. Kentte elan bağan kazançlı durumda olan insanlar üstelik vardı. Onlar de taştan değil, ahşap ve kerpiçten mamul evlerde yaşamışlar.” dedi.

Burdur Müze Müdürü Maksat Kaleağasıoğlu bile antika kenti 8 aylık dönemde 40 bin kişinin görüşme ettiğini, yıl sonuna kadar 100 bin kişiye ulaşmasını beklediklerini tabir etti.

Ziyaretçilerden Kenan ve Canan Aceleci çifti üstelik Sagalassos’a ve çeşmelerine hayran kaldıklarını, yapılarından haddinden fazla etkilendiklerini söyledi.Share: