Askeri hastaneler baştan MSB’ye devrediliyor

Hükümetin 15 Temmuz Çarpış Girişimi’nin peşi sıra Keyif Bakanlığı’na devrettiği askeri hastaneler, 6 sene sonradan gene Milli Defans Bakanlığı’na (MSB) bağlanıyor.

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar mazi sivilleşen askeri hastanelerin baştan MSB’ye devredileceğini duyurdu. Akar, “Bu konuda talepler, istekler ve ihtiyaçlarımız var. Cumhurbaşkanımızın çözüm oluşturulması üzere direktifleri oldu” diyerek konuştu.

Askeri hastanelerin sivilleştirilmesinin arkası sıra hususi terbiye alan ve cidal cerrahisi üzerine uzman olan askeri hekim sayısı birlikte emeklilik ve istifalar yüzünden 2 binden, 347’ye düşmüştü. Bu sebeple askerleri tedavi edecek hekim sıkıntısı başladı. MHP ve aykırılık yoluyla askeri hastanelerin açılması amacıyla TBMM’ye verilen yasa teklifleri ve Divan Araştırı önergeleri senelerce kudret yoluyla reddedilmişti.

CHP’li Egemenlik: Yıllar sonra akılları başlarına geldi

2021 mabeyin ayında bu konuda verdiği Sedir Araştırı önergesi reddedilen CHP Ankara mebus Meram Irade, “TSK, dünyada askeri hastanesi sıfır bir tane cıvıl cıvıl durumuna düşürüldü. Yıllardır bu falsolu uygulamayı dile getiriyoruz, nihayet duydular. Kavga cerrahisi, askeri hastaneler ayrı ayrımsız uzmanlık konusudur” açıklamasını yaptı.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine bakarak ruh huy cerrahı olan CHP Gaziantep saylav Kortej Yılmazkaya de “Çatışmalarda yaralanan askerlerimizin bazılarının martir olması, askeri hastanelerin kapatılması nedeniyledir. Askeri cerrahinin namevcut sayılması şişman bir günah. Yıllar sonra akılları başlarına geldi” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: İktidarımızda askeri hastanelerin hep açılacak

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeri hastanelerin kapatılmasını eleştirerek “İktidarımızda evvel benzeri hafta zarfında askeri hastanelerin hepsi açılacak. Yetişkin ordumuzun hastaneleri olacak” demişti.

Altay: Askeri hastaneleri durdurmak büyük tıpkısı yanlıştı

CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Altay, askeri hastanelerin yeniden Milli Defans Bakanlığı’na bağlanması kararı konusunda, “Bay Kemal’in öngörüsü ve talebi çok geç olsa birlikte namına geliyor. 6 yıldır Mösyö Eksiksizlik’in dilinde tüy bitti. Askeri hastaneleri kapatmak büyük benzeri yanlıştı” diyerek konuştu.

Altay, TBMM’de şu açıklamayı yaptı:

Çok şükür geri Milli Defans Bakanı bire bir açıklama yapmış. Elan sabık hafta Mösyö Eksiksizlik, ‘GATA’yı açıp balaban ordumuza doğrulama edeceğiz’ dedi. Takkadak GATA değil, Bilkent’te dünyanın bildirme ongun iyileştirme merkezi var. Askerlerimiz, çorlu gazilerimiz için yapıldı. Onların çocukları Güneydoğu’bile yıldırı örgütleri ile savaşmıyor, milletin çocukları savaşıyor. Nihayet Milli Savunma Bakanı, ‘açacağız’ mealinde ayrımsız açıklamayı çokça şükür yapmış. Kılıçdaroğlu, ayrımsız öneri, aynı belirleme, ayrımsız çözüm ortaya koyuyor DÜRÜST Öğür, ‘biz filhakika anca yapacaktık’ diyor.’

Eksiksiz askeri hastaneler Afiyet Bakanlığı’na bağlandı

Askeri hastanelerde yadırgatıcı bir dönüş

GATA Başhekim Yardımcısı Edizer görevden alındı

FETÖ’nün GATA yapılanmasına yönelik soruşturmada 10 tutuklama

GATA yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı

Share: