Asarcık ile Licese kiliseleri sahipleri eliyle dam ve antrepo olarak kullanılıyor

Asarcık ile Licese kiliseleri sahipleri yoluyla dam ve antrepo olarak kullanılıyor

– Kilisenin sahipleri: “Babamızdan miras artan kilise tapulu malımızdır, bura tescili bire bir bina olduğu için yıkamıyoruz”

“Paramız olmadığı amacıyla de onaramıyoruz”

GİRESUN Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 19. yüzyılda nesir edildiği hesap edilen Asarcık ile Licese kiliseleri sahipleri vasıtasıyla ahır ve depo adına kullanılıyor.

İlçenin Asarcık köyünde mevcut ve 1874-1887 yıllarında nesir edilen Ortodoks Kilisesi 1986 yılında tescillenerek koruma altına münfail olsa üstelik tapu sahipleri aileler marifetiyle dam ve depo adına kullanılmaya bitmeme ediyor. Kilise, 1922’ye kadar kullanılırken, Ermeniler’in Şebinkarahisar’dan mübadeleyle ayrılmasının peşi sıra kişi haline bırakıldı. Köylüler tarafından ise dam ve antrepo olarak kullanılmaya başlandı.

Babasının kiliseyi tıpkı komşusundan satın aldığını belirten İbrahim Fakir, “Babamızdan miras artan kilise tapulu malımızdır. Bura tescili tıpkısı çatı olduğu üzere yıkamıyoruz. Paramız olmadığı için bile onaramıyoruz. Aynı vuzuh ayrımsız miktar mal çıkarılarak onarılması istendi, fakat o parayla bir taşını da namına koyamazdık. Biz satıyoruz, parasını veren satın alır. Tığ bile buranın onarılmasını isteriz ama imkanımız yok. Devlet kamulaştırıp alırsa onarımı yapılır. Oran kamulaştırmazsa de başka ahzetmek isteyen dahi olursa satarız” dedi.

Ziyaret için gelenlerin olduğunu ve bu halini görünce üzüldüklerini birlikte rapor fail kilise sahibi Öksüz, “Ayrımsız vuzuh burayı yıkıp yerine karı beğenmek istedik ancak tescilli koruma altında olduğu üzere yıkamadık. Biz de evi süratle yanına yaptık. Burayı dahi antrepo ve mallarımızı koyduğumuz vadi olarak kullanıyoruz zira ayrıksı koyacak yerimiz bulunmayan. Buraya gelen ziyaretçiler oluyor. Bu halini görünce ağlayan da oluyor bize kızan de oluyor. Bu nedenle biz birlikte burayı yeryüzü iyisi devletin kamulaştırıp onarmasını isteriz” diye konuştu.

Share: