Artvin haberleri… Artvin ormanlarında 56 yıldır dokuncalı böceklerle savaş sürüyor

Artvin ormanlarında 56 yıldır dokuncalı böceklerle savaşım sürüyor

Artvin’üstelik ladin ormanlarını Dev Kavkı Böceği istilasından yüklenmek üzere laboratuvarlarda bunlarla beslenen böcekler üretiliyor

ARTVİN Artvin’de ladin ormanlarına engel veren “Dendroctonus micans” isimli dev kabuk böceğine alın savaşım mütemadi bitmeme ediyor. Global ısınmayla bazı bölgelerde baştan artma gösteren kabuklu böcekten ormanları yüklenmek üzere laboratuvarda uz böcü üretiliyor.

Ülkemize 1966 yılında giren ve ladin ormanlarına kötülük veren Dendroctonus micans isimli böcekle savaşım ayrıntılı yıllardır sürüyor. Bir dolaşma biyolojik namına devam eden savaş 2004-2005 yıllarında katıksız dengenin sağlanması ile kontrollü namına yapılmaya başladı. Serencam yıllarda yaşanan abuhava değişikliği ve kuraklıklar zımnında tabii dara içinde yaşamını sürdüren Dev Kabuk Böceği popülasyonunda 2016 yılından itibaren kısmi olarak artma gözlenmesi üzerine Artvin, Ardanuç, Borçka ve Şavşat İşletme Müdürlükleri sınırlarındaki ladin ormanlarında dirim bilimsel mücadeleye ivinti verildi.

Orman zararlısı Dev Kabuk Böceği ile dirim bilimsel mücadele kapsamında Artvin Orman Kesim Müdürlüğü biyolojik mücadele laboratuvarlarında bu böcekle beslenen 47 bin 678 sayı Rhizophagus grandisi (yetenekli haşere) üretilerek 5 bin adedi Erzurum Orman Toprak Müdürlüğü, Ardahan İşletme Müdürlüğü’nün ve Gürcistan sınırına yakın olan Posof Orman İşletme Şefliği ladin ormanlarına, kalanı ise Artvin Orman Mıntıka Müdürlüğü ekiplerince ladin ormanlarına bırakıldı.

Konuyla ait izah işleyen Artvin Orman Havza Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, “Ülkemizin gün batısı bölgelerindeki Orman Yangınlarıyla yapılan mücadelenin tıpkısı benzerini bile bölgemizde dumansız ateş diye adlandırdığımız Orman zararlarına cebin mücadelemizi sürdürerek vermekteyiz. Artvin Orman Kesim Müdürlüğümüz çizik bölgesi olması dolayısıyla birçok orman zararına maruz kalmaktadır. Bu zararlılardan tıpkısı tanesi olan D.micans ülkemize 1966 yılında Gürcistan sınırlarından girerek Ladin Ormanlarımıza kötülük vermeye başlamıştır. Ülkemizde ilk defa 1985 yılında bölgemizde kurulan biyolojik mücadele laboratuvarlarında, yalnız D. Micans ile beslenen uzman böcü R. Grandis üretilerek kötülük gören sahalara verilmek yoluyla dirim bilimsel mücadele yapılmış ve 2005 yılında natürel yük sağlanmıştır. D. micans (dev kışır böceği)’ın biricik mücadele yöntemi olan dirim bilimsel mücadele çalışmalarımız muttasıl bitmeme etmektedir. İklim ve tabiat şartları nedeniyle, ayrı ayrı bölgelerde arada bir popülasyon sayısında artma gösteren dev kabuk böceğine alın laboratuvarlarımızda ürettiğimiz R.grandisi vererek tabii denge sınırlarında tutmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: