Artvin Çevre Platformu Sözcüsü Kaya: “Ardanuç’un Dağlarını Bunlara Mapushane Deşik Ettirmeyeceğiz”

MISYON İSTANBULLU

Artvin Kasaba Platformu Sözcüsü Gürsel Kayaç, Artvin’in Ardanuç ilçesine 24 kilometre uzakta mevcut Gümüşhane köyündeki yaşananları, “Cerratepe’nin dışında Ardanuç’ta da adsız bir meydan Gümüşhane’nin tepesinde böyle ayrımsız yağmaya başladılar. Amma tığ biliyoruz ki mücadelemizde bunları püskürteceğiz. Artvin’deki natür severler, toprağını sevenler, Artvin’i sevenlerin mücadelesi sonucu Cerratepe’da elbet yüzde onluk tıpkı yere hapsetmişsek Artvin ve Ardanuç’un dağlarını bunlara cezaevi deşik ettirmeyeceğiz” sözleri ile aktardı.

Artvin’in Ardanuç ilçesine 24 kilometre uzakta bulunan Gümüşhane köyünde; 2009 yılında, eroin araştırmak üzere başlatılan, ancak Orak Ayı 2016’birlikte durdurulan tetebbu faaliyetlerine bu yılın başlarında yeniden başlandı.

İYİ Fırka Ardanuç İlçe Başkanı Selçuk Babacan şunları söyledi:

“Tabiat harikası ve huy cenneti Gümüşhane köyüne geldik. Burada şu an maden çalışması var. Bölgede maden çalışmasına başlamadan esbak ÇED raporları alınması sürecinde köylüler karşı çıkmışsa de ÇED raporunun olumlu gelmesi, köylünün göstermiş olduğu dayanma kırmıştır. Burada gördüğümüz şeye orman katliamı diyoruz tığ. Arkada gördüğünüz makinalarla bu alanda 40-50 pasaj etüt alanı açılmıştır. Buradan yetkililere ve hükümet partisine sesleniyorum. Sayın hükümet partisi yetkililerimiz; tığ natürist insanlarız. Bizim Ardanuç’umuz doğasıyla, coğrafyasıyla, taşıyla, toprağı ve suyuyla harikalar diyarıdır. Bu makinanın burada say teyidinin alındığını ve makinanın üstelik leasing karşılığında aldığını biliyoruz. Biz bile makinanın burada çalıştığını yutmak üzere buraya geldik. Yanlış bilgelik, hile fen olmasın diye niteleyerek buradayız ve göreceğimizi gördük. Buradan sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum; öncelikle Doğruluğunuza ve ciddiyetinize önem verdiğimizi inandırmak istiyorum. Ancak teşkilatlarınızın yaptığı talanı yalanlarla örttüğünüzde size açıklamak istiyoruz saygılarımı sunuyorum.”

“ARDANUÇ’UN DAĞLARINI DELİK DEŞİK ETTİRMEYECEĞİZ”

Artvin Belde Platformu Sözcüsü Gürsel Kaya ise şunları söyledi:

“Biliyoruz ki Artvin’imizin yüzde 72’sini beyaz zehir sahası yaptılar. Bugün Cerratepe’üstelik savaş etmemize karşın Cengiz Ana Ortaklık maden sahasını işletiyor. Halkımız bunu ne yaparsanız, yapın bunun önüne geçemezsiniz ve bunları yenemezsiniz, bunlar bildiklerini okurlar ve bunlar yağmalamalarına, talanlarına bitmeme ediyor diyorlar. Ama tığ biliyoruz ki Cerratepe’dahi çok açık benzeri alanı Sirye’den, Borçka barajına kadar olan alanı beyaz zehir sahası alanı olarak zar etmelerine ve ayrıca mesai ruhsatlarını almalarına karşın bugün yüzdelik 10’luk tıpkı alana hapsolmuş durumdalar. Bunu biliyoruz kim bu Artvin halkının direnci sonucu oradaki o maden sahasını genişletemiyorlar. Dağlarımızı, ormanlarımızı yağmalayamıyorlar ve bunun yegâne nedeni Artvin halkının direncidir. Cerratepe’nin dışında Ardanuç’ta bile tanınmayan tıpkısı yer Gümüşhane’nin tepesinde böyle tıpkı yağmaya başladılar. Amma biz biliyoruz kim mücadelemizde bunları püskürteceğiz. Bunu buradan tıpkı kat henüz buradan car ediyorum diyorum kim Artvin’deki tabiat severler, toprağını sevenler, Artvin’i sevenlerin mücadelesi sonucu Cerratepe’da elbet yüzde onluk bir yere hapsetmişsek Artvin ve Ardanuç’un dağlarını bunlara hapis deşik ettirmeyeceğiz. Ormanlarımızı katlettirmeyeceğiz ve bunun ortamında sonuna büyüklüğünde savaşım edeceğiz.”

Share: