Arsıulusal Erzincan Ergan Cup Alan Topu Turnuvası başladı

Erzincan’birlikte 5 ülkeden 64 sporcunun katılımıyla “Uluslararası Erzincan Ergan Cup Tenis Turnuvası” (Tennis Europe) başladı.

Türkiye Tenis Federasyonu cıvıltı programı kapsamında tenis sporunun yaygınlaştırılması için Cahillik ve Spor Bakanlığı, Erzincan Valiliği, şehremaneti ve üniversitenin destekleriyle planlı organizasyon, Sevgili Spor Kompleksi tenis kortlarında gerçekleşiyor.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan turnuvada ahali oyunları ekibi eylem yaptı. İran, İsrail, Rusya ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu 8’i ecnebi 32’si kadın toplam 64 sporcunun katıldığı turnuva 10 Eylül’e kadar sürecek.

Türkiye Alan Topu Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, açılışta yaptığı konuşmada, federasyon olarak eskimemiş benzeri coşku ve mutluluk yaşadıklarını söyledi.

Sporcuların daha kudretli olmaları için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını tamlayan Durmuş, “Tenisin temas konvansiyon yoluyla herhangi bir antlaşma ve herhangi bir yerde oynanabilir olması gerektiğini düşündük. Türkiye, iktisadi durumu, coğrafi ve içtimai yapısı ile haddinden fazla balaban ayrımsız ülke. Bu ülkedeki gençlerin çaplı oluşlarından kaynaklı makul şeyler yaparsak çok daha balaban işlemler yapıp, dünyanın en ferah sporcularını yetiştirebileceğimiz inancına sahibiz.” diye konuştu.

Erzincan Şehremini Bekir Aksun dahi sporun temas kesimden insanı birbirine bağladığını tabir ederek, “Kardeşliğin pekiştirilmesinde arz koskocaman etkenlerden bir numara basamakta kayran düz sportif faaliyetlerdir. Sporla uğraşan gençliğin birbirleriyle etkileşim içerisinde olduğu, ayrımlı kültürlerin birbirini bereketli tanıdığını ve kardeşliği pekiştirdiğini görüyoruz. Bu nedenle burada bu turnuvanın gerçekleştirilmesinde emeği sabık herkese teşekkür ederim. Erzincan’üstelik bu tuhaf etkinlikler geliştikçe ve çoğaldıkça bunun toplumsal yansımalarının bile olacağına inancımız tamdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Durmuş, kentte tenisin gelişmesinde katkılarından dolayı Aksun’a, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Akın Levent ile Tüvana ve Spor İl Müdürü Yanardağ Burak Mumcu’ya onurluk verdi.

Share: