Arsıulusal Af Örgütü Ukrayna’dan bozukluk diledi

Arsıulusal Af Örgütü, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın uğraş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını ve arsıulusal hukuku ihlal ettiğini gelecek süren tıpkısı tabir yayınlamıştı. Ukrayna Heybet Başkanı Vladimir Zelenskiy marifetiyle “yapmacıklı” ve “propaganda” olarak nitelendirdiği anlatım üzerine Uluslararası Af Örgütü’nden defo geldi.

Teşkilat açıklamasında, “Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna ordusunun cenk taktiklerine ait matbuat açıklamamızın yol açtığı yüklülük ve öfkeden dip sıkıntı duymaktadır. Uluslararası Af Örgütü’nün bu ve gelişigüzel çatışmadaki önceliği, sivillerin korunmasını sağlamaktır. Beribenzer da, bu akıbet araştırmayı yayınlarken yegâne hedefimiz buydu. Bulgularımızın tamamen arkasında dururken, illet olduğumuz incitici amacıyla üzgünüz” ifadelerine yer verildi.

“BELGELEDİĞİMİZ HİÇBİR MOLEKÜL MOSKOF İHLALLERİNİ HAKLI ÇIKARMAZ”

Teşekkül, müzakere ettiği 19 belde ve köydeki sivil konutların yanında Ukrayna güçlerinin bulduğunu ve söz konusu sivillerin Moskof ateşi riskiyle karşı karşıya kaldığını üsteleyerek, “Bu, Uluslararası Af Örgütü’nün Zalim kuvvetleri yoluyla işlenen ihlallerden Ukrayna güçlerini mesul tuttuğu veya Ukrayna ordusunun ülkenin bambaşka yerlerinde yeterli önlemleri almadığı anlamına gelmez. Çok boş olmalıyız. Ukrayna kuvvetlerinin yaptığını belgelediğimiz hiçbir şey Rus ihlallerini çın çıkarmaz” açıklamasında bulundu.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NÜN RAPORU

Uluslararası Af Örgütü geçtiğimiz perşembe haset yayınladığı raporda, Ukrayna ordusunun sivil yerleşim yerlerini askeri tesislere dönüştürdüğünü ve bu tesislere okulların ve hastanelerin birlikte karışma olduğunu rapor etmiş, alçak nüfuslu iskân bölgelerinde Ukrayna’nın üsler kurduğunu ve bu alanlara zırh sistemleri yerleştirdiğini belirtmişti. Mecmu bu yapılanların uluslararası hukuku ihlal ettiği aktarılan raporda, Rusya’nın sivil yerleşme bölgesinde askeri üsleri murat aldığı aktarılarak, saldırılarda sivillerin öldüğü ve altyapının yok edildiğine dikkat çekilmişti.

ZELENSKİY RAPORU KINAMIŞTI

BAHIS KONUSU raporu “düzme” ve “yaymaca” kendisine nitelendiren Zelenskiy, Af Örgütü’nü “sorumluluğu saldırgandan kurbana kaydırmaya çalışmakla” suçlamıştı. Zelenskiy, Af Örgütü’nün Rusya’ya atıfta bulunarak, “terör devletini affetmeye” çalıştığını anlatım ederek, “Rusya’yı affeden ve teröristlerin bazı saldırılarının sözde essah yahut anlaşılır olduğu böyle bire bir bilgi ortamını sentetik olarak oluşturan dizge, bunu yaparken teröristlere müzaheret ettiklerini anlamalıdır. Ve şayet bu soy manipülatif raporlar varsa, o ahit teröristlerin teröristlere arkalama ettiğini anlamamız gerekir. İnsanların öldürülmesinin sorumluluğunu onlarla paylaşıyorsun” demişti. Zelenskiy, “Ukrayna’evet müteveccih temas Acimasiz saldırısını rast kılacak hiçbir koşul bulunmayan ve hipotetik kendisine da gayrimümkün” ifadelerini kullanmıştı.

UKRAYNA TEMSİLCİSİ İSTİFA ETTİ

Arsıulusal Af Örgütü’nün Ukrayna Temsilcisi Oksana Pokalchuk raporun Rusya amacıyla bire bir propaganda hediyesi olduğunu söyleyerek incizap etmişti. Ukraynalı yetkililer, sivilleri alnaç bölgelerinden gevşetmek için gibi olan seçkin önlemi aldıklarını belirtirken, Rusya ise, “özel askeri ameliyat” olarak tanımladığı saldırılarında sivilleri garaz almadığını öne sürüyor.

Rusya: Ukrayna’bile 45 ton mühimmat ile cephaneyi imha ettik

 

İsveç’ten Ukrayna’ya eğitim desteği: İngiltere’ye eğitmen gönderecek

 

Zelenskiy: Donetsk cephesindeki kapsam bibi pahal

 

Zelenskiy: Rus ordusu Kiev ve gâh şehirlere füzeli hareketli düzenledi

 

Share: