Arkadaş katili bilge karşısına artık

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde tartıştığı bacanağını av tüfeğiyle vurarak öldüren karanlık Halil O. (41) ilk defa bilgili karşısına daha çok. Canavarcasına hisle bile bile insan katil iddiasıyla bilgili karşısına çıkan Halil O. amacıyla ağırlaştırılmış müebbet mapushane talebiyle savca hazırlandığı öğrenilirken, Halil O. SEGBİS ile katıldığı duruşmada, “Böyle bir olay yaşadığım için haddinden fazla pişmanım. Yasin’i oynatmak amacıyla yere makul acı ettim. Bana makul gelmeye başlayınca tüfeği birkaç nöbet kendisine vurdum” şeklinde konuştu.

Seydikemer İlçesi Karadere Mahallesi’nde 27 Mayıs 2022 tarihinde tartıştığı eşi ile konuşmak amacıyla bacanağının evine giden Yasin Bihan (34), bacanağı Halil O. eliyle şeb av tüfeği ile öldürüldü. Olay sonrası tutuklanan Halil O. Elmalı Sınırlı Cezaevine konuldu. Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame konusunda Fethiye 2. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesinde Halil O. amacıyla sav açıldı. Canavarca hisle bilerek kayırıcı öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet maksut Halil O. ilk defa bilgili karşısına daha çok.

Fethiye 2. Ciddi Ceza Mahkemesindeki duruşmaya öldürülen Yasin Bihan’ın temel ve babası Ayşe Bihan ile Şaban Bihan, eşi Burçin Bihan ile şikâyetçi ve maznun avukatları katıldı. Duruşmada Patırtılı ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Elmalı Kapalı Cezaevinden savunma eden acımasız zanlısı Halil O. olay gününü mufassal şekilde anlattı.

“Korkutmak üzere biberli ettim”

Evli ve iki çocuk babası vakfedilmiş sanık Halil O. savunmasında, “Yasin eşi Burçin ile tartıştıktan bilahare, Burçin çocuklarını alıp bizim eve gelmiş. Benim hanım ve çocuklar içeridelerdi. Şeb saatleri idi. Arabasıyla çarçabuk gelip evimin önünde durdu. Dışarıdan bağırmaya başladı. Çocukları ağlamaya başlayınca Burçin de “bizi öldürecek” diyerek art odaya kaçtı. Ben üstelik korktum. Zira bacanağım Yasin sıkça metal kullanıyordu. O anda eşimi ve onun eşini, çocukları yüklenmek üzere evdeki tüfeği aldım. O hayat kapısını açtı. Seni öldüreceğim diye bağırıyordu. Geriye arabaya iki el döndü. Ense bagajını açtı kapattı. Gene avlu kapısından girdi. Öldüreceğim diye bağırıyordu. Karanlıktı. Ürkütmek maksadıyla yere tıpkı umum çığlık ettim. O tam bir iki etap attı. Üzerime geldiğini sandım. Küfürler yağdırıyordu. Öne akilane gelmeye başlayınca elimdeki tüfeği bir iki kat dokunaklı yazar vurdum. Hakeza tıpkısı fenomen yaşadığım üzere çokça pişmanım. Ego vurmak amacıyla değil, oynatmak amacıyla keder ettim” dedi.

“Öldüresiye sıkılamak neyine”

Öldürülen üç yavru babası Yasin Bihan’ın annesi Ayşe Bihan ise, “Evvel Allah’a sonraları adalete inanıyorum. Bu oğluma silahı sıkmış ve yaralamış. Öldüresiye bunaltmak neyine. Bacaklarından vursaydı, mıhlamak neden. Ego hem oğluma, hem de gelinime “Boşanın” diyordum. Olay gecesi Fethiye’dahi evimizdeydik. Olayı görmedik. Duyunca gittik. Sanıktan şikayetçiyim. Türe ettiği cezayı alsın” ifadelerinde bulundu.

“Telefonla aradılar”

Kederli cet Şaban Bihan’bile “Oğlum Yasin, “Cet evde çocuklarım bulunmayan” dedi. Köle, “Oğlum yat uyu, gelir” dedim. Fakat bu telefondan 10 an kadar sonradan gelinim Burçin telefon ile arayıp, “Oğlun öldü, sen orada evde yat” dedi. Sanıktan şikayetçiyim. Adaletinize güveniyorum” dedi.

“Şikayetçi değilim”

11 yıllık evli olduklarını ve Yasin’e kaçarak evlendiğini anlatan Burçin Bihan ise, “Eşimin tütün kullandığını bilmiyordum. Evlendikten sonraları maden ve etil alkol bağımlısı olduğunu öğrendim. Eşimi haddinden fazla seviyordum. Ancak o ego aylı iken dahi saçlarımı tutarga yoldu. İçip içip evde dövüyordu. Çocuklarım üzülüyordu. Fenomen haset dahi eve geldi. Mutfaktaki temas şeyi kırdı. Bana vurmaya başladı. Eline bıçağı alıp peşimden koştu. Kızıma dahi vurdu. Ablamın evine gittik. Halil abim birlikte geldi. O akşam ezanı hışımla araba ile gelip evin yakınında durdu. Bagajı açıp kapattı. “Sizi öldüreceğim” diyerek bağırıyordu. Halil abinin ceketinin cebinden kurşun aldığını gördüm. Tüfeğini alınca, “Halil abi yapma” diye bağırdım. Fakat gücük müddet sonradan tüfeğin patladığını duydum. Dokunaklı etiğini görmedim. Eniştem Halil tüfeği biraz defa vurdu. “Vuruş, yapma” dedim. O tam tığ iki cömert ayırmaya çalıştık. Ben şikayetçi değilim. Katil niyeti yoktu. Eşimin öldürülmesinden ufuk üzgünüm. Bu olayı de kadere bağlıyorum. Eşim alkollü iken silahla gelirdi. Esasen silahla geldi zannettik” şeklinde konuştu.

Duruşmada Halil O’nun eşi Emine O’nun birlikte kızı ile öldürülmüş Yasin’in 7 yaşındaki kızı bile tanık olarak dinlendi. Fethiye 2. Okkalı Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma, farklı tanıkların dinlenmesi amacıyla müstakbel tarihe ertelenirken Halil O’nun tutukluluğunun devamına değişmeyen verildi. – MUĞLA

Share: