Arı Keyif-İş Sendikası Genel Başkanı Sert’ten EYT’de “hasbilik” uyarısı Açıklaması

Münezzeh Afiyet-İş Sendikası Umumi Başkanı Kerem Sert, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde gönüllülük esasının dikkate alınmaması durumunda kamuda kalifiye işçi kadrolarının mecburi olarak boşalacağını, devletin kalifiye istihdam sorunu yaşayacağını belirtti.

Hakkari Öğretmenevinde gerçekleştirilen Temiz Sağlık-İş Sendikası Hakkari Şubesi 1. Dümdüz Genel Kurulu’na katılan Anif, 2018’den bu yana itiraz ettikleri zorunlu tekaütlük maddesinin 696 sayılı KHK’bile vadi aldığını belirtti.

Söz konusu KHK’nin arızi 23. maddesinin baştan düzenlenmeden işçilerin emekliliğe sevk edilmesinin yeni mağduriyetler oluşturacağını bildiren Anif, şöyle konuştu:

“Hazırlıkları sürdürülen EYT düzenlemesinde KHK’nin bu maddesi iptal edilmeden ayrımsız intikal sağlanırsa işçilerimiz EYT mağduru olacaklardır. EYT’dahi hasbilik esası dikkate alınmazsa kamuda kalifiye işçi kadroları mecburi yerine boşalacak, heybet hem nitelikli istihdam sorunu yaşayacak hem da şişman bir bayrılık tazminatı yükünün altına girecektir. 696’lı işçiyi kâin haliyle EYT kapsamına oyulgamak işçiyi gailesiz yaşında işinden, çocuklarını ise geleceğinden almak demektir. Bu konuda yapılan düzenleme karşı taraflar bilgilendirilmeli. Sendikamızın ve konfederasyonumuzun işaret ettiği tehlikelere cebin tılsım alınmalıdır. Münezzeh Afiyet-İş olarak konunun yakın takipçisiyiz.”

Kentteki cankurtaran sürücülerinin yaşadığı sorunların çözümü konusunda da çaba gösterdiklerini aktaran Kaba, umumi kurulun hayırlı olmasını diledi.

Tek listeyle girilen seçimde Naci Entelektüel, yeniden bölüm başkanlığına seçildi.

Umumi kurula, SELIM Fırka Hakkari İl Başkan Yardımcısı Mehmet Reşat Hempa, Doğu Rum Bölgesi Gaziler ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Abdurrahman Asker, Günahsız Esenlik-İş Sendikası Umumi Komutan Yardımcısı Remzi Karataş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Share: