Antalya ve mekân illerde “Deprem Ajanda, Çök Katakulli Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” yapıldı

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’bile, İçişleri Bakanlığı Facia ve Evgin Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Ilmek İşleri Başkanlığı iş birliği ile “Hareket Ajanda, Çök Fent Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Antalya’üstelik İl Müftülüğünde yapılan tatbikatta, Vali Ersin Kalem, Müftü Nazif Fethi Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü Fevzi Timur birlikte hazır bulundu.

Tatbikatta 4 fahri ve 16 AFAD personelinin sebebiyle “çök, konsept, tutun” yöntemi uygulanarak, 53 personel afet toplanma alanına tahliye edildi.

Vali Yazıcı, kentte İl Müftülüğüne ilişkin 414 merkezde 13 bin 410 personel, kursiyer ve öğrencinin facia eğitimlerinin tamamlandığını söyledi.

Afetlere cebin bildirme koskocaman unsurun vacip tedbirlerin alınması olduğunu belirten Kalem Erbabı, “Deprem Türkiye’nin bire bir gerçeği. Burada yaptığımız yöntemlerin, tahliyenin ve içtima alanına geliş sürecini tamlık familya bireyleri öğrenmeli. Sarsıntı ve kriz simultane kuşkusuz akım edileceği noktasında dimağ kazanılmasını istiyoruz.” diyerek konuştu.

Kriz yerinde yalnız afetin değil, şuursuz akıntı etmenin da fert yaktığını anlatım fail Kalem Erbabı, yakın zamanda Cenup Kore’bile panik nedeniyle yaşanan izdihamı hatırlattı.

Muğla

Muğla’nın eşkal ilçesi Menteşe’dahi, Türkiye Din Vakfı Kız Yurdunda yapılan tatbikatta, Muğla Valisi Orhan Besili, Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı ve AFAD İl Müdürü İsmail Özkan ve Kızılay Bölüm Başkanı Şadi Pirci amade bulundu.

Tatbikatta senaryo gereği meydana mevrut 5,6 büyüklüğündeki depremin peşi sıra siren sesiyle yurttaki öğrenciler “çök, hile, tutun” pozisyonunu aldı.

Sirenin arkası sıra ikinci uyarıyla öğrenci ve görevliler düzenlenen şekilde yurttaki odalardan çıkarak toplanma alanına geçti.

Yine senaryo gereği yurttaki görevlinin ihbarı üzerine içerde küsurat iki güç, AFAD ve UMKE ekipleri aracılığıyla sedye ile çıkarılarak ambulansa taşındı.

Mahsur küsurat ayrıksı iki gönül ise AFAD ve İtfaiye ekipleri eliyle bulundukları alandan alınarak kurtarıldı.

İtfaiye ekipleri öğrencilere coşkunluk tüpü istimal ve yangın itfa eğitimi birlikte verdi. AFAD görevlileri ise arama kurtarma araçlarıyla ait vukuf aktardı.

İl Müftüsü Çapçı, bu tatbikatların mutluluk genelinde farkındalık oluşturulması için düzenlendiğine dikkati çekti.

Isparta

Isparta’üstelik Vali Ziyalı Baruş’un, İl Müftüsü Bayram Şahin’i ziyareti sırasında hava zarfında zelzele alarmı verildi. Alarmın arkası sıra manevra gerçekleştirildi.

Vali Baruş, gazetecilere, etkinliğin sarsıntı sırasında elbet akım edilmesi gerektiği açısından eke olduğunu söyledi.

Tatbikatta “çök, komplo, tutun” hareketleriyle personelin fert güvenliğinin sağlandığını tamlayan Baruş, “Ardı Sıra mevrut ikinci ikazla üstelik herkesin binayı boşaltma edilmesi istendi ve bu de başarıyla gerçekleşti. 1 an 10 saniyelik üzere gücük tıpkı sürede bütün Müftülük personelimiz içtima alanında toplandı. Bu şekilde her yer sarsıntısı anında yapacağımız uygulamayı hayata geçirmiş olduk.” dedi.

Burdur

Burdur’dahi Kur’an kurslarında gerçekleştirilen tatbikata 750 öğrenci katıldı.

Ilbay Mürtefi Arslantaş’ın de katıldığı Askerlik Kur’an Kursu’ndaki tatbikatta, senaryo gereği deprem çabucak tekmil öğrenciler elleriyle başlarını koruyarak masa ve sıraların altına girdi.

Yer Sarsıntısı sonrası Ilbay Arslantaş, öğrenciler ve öğretmenler binayı kontrollü şekilde boşalttı.

2022’nin AFAD Başkanlığınca zelzele tatbikatı yılı olduğunu anımsatan Ilbay Arslantaş, “Çocuklarımızın yer sarsıntısı konusunda hazır ve bilinçli olduğunu gördük.” diye niteleyerek konuştu.

Share: