Antalya selen… Korkuteli’nde şeker pancarında faziletli rekolte yüzleri güldürdü

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde şeker hastalığı pancarı hasadı başlarken, erdemli rekolte ve hava fiyatı yüzleri güldürdü.

Osmankalfalar Mahallesinde şeker hastalığı pancarı hasadı başladı. Tarladan traktör yardımı ile toplanan şeker hastalığı pancarları sapından ayrılarak, kamyona yükleniyor. Elan sonra kamyonlar Söğüt Mahallesi’ndeki çalım yeri veya Burdur Şeker Fabrikası’na gidiyor.

Osmankalfalar Mahallesi’nde yıllardır şeker hastalığı pancarı üreten Çokluk Gürler, “Hasadımız başladı, bu yıl bin 480 liradan eşit belirlendi. Bu miktar şeker hastalığı oranına bakarak değişiyor. 26 prom pancar piyasası bin 600 TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. Fakat Osmankalfalar Mahallesi şeker oranı en yüksek kesim olduğu üzere bu misil ayak tabanı fiyatı bin 480-bin 500 liradan almaç buluyor. Dekar başına 7 ile 9 titrem hasat alıyoruz. Hasadı yapılan şeker hastalığı pancarının tanesi 2 ile 4 kilogram arasında değişiyor. Çükündür üretimi farklı ürünlere nazaran daha bereketli bir işaret olduğunu söyleyebilirim” dedi.

“Fiyattan memnunuz”

Bu yıl üretimdeki verim ve çükündür çalım fiyatlarından memnun olduklarını tabir eden Gürler, “Fiyatlar bu sene gani, biraz yükselttiler. Memnunuz. Şeker Hastalığı oranımız üstelik bu yıl gayet dolgunca, öngörülen sayı farkı oranın üzerine da çıkıyoruz. Bu yıl sezon fena hâlde gitti, üretimde sıkıntımız namevcut ve memnunuz çokça şükür” dedi. – ANTALYA

Share: