Anlamlı yürüyüşte jandarmanın ‘Çelik Kanatlar’ı dem kesti

Manalı yürüyüşte jandarmanın ‘Çelik Kanatlar’ı dem kesti

Kurtuluş Savaşı’nın sembolü İstiklal Yolu’nda zafer yürüyüşü

ÇANKIRI – Kurtuluş Savaşı’nda cepheye mühimmat katlanmak amacıyla makbul İstiklal Yolu’nda planlı anma yürüyüşünde Kurnaz Umumi Komutanlığına tutkun ‘Çelik Kanatlar’ın uçuş gösterisi nefesleri kesti.

Halas Savaşı süresince İnebolu’ya bahir yoluyla gelen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında makbul İstiklal Yolu’nda şehitleri adlandırmak ve halas zaferini kutlamak üzere yol düzenlendi. Etkinliğe katılan vatandaşlar, Çankırı’nın Ilgaz ilçesine sınırlı Kıyısın köyünden başlayarak İstiklal Yolu’nda 5 kilometre yürüdü. Yürüyüş sonrasında Kıyısın köyünde yâd programı düzenlendi. Törene Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Tümen Çankırı Saylav Esen Çivitcioğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Fellah, Garnizon Komutanı Tugay Salih Büyük, Çankırı Cumhuriyet Altını Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Yusuf Mutlu Genç, Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Yersiz, ilçe şehremaneti başkanları, STK ve siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar katıldı.

“Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda çağcıl medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi tıpkı üst lige hep bu arada taşıyacağız”

Törende konuşan AK Fırka Çankırı Saylav Sağ Çivitcioğlu, “Bugün burada 100. yılın evvel gününde sizlerle bu arada olmaktan çokça mutlu olduğumu bildirmek istiyorum. Bu günleri bize yaşatan İnebolu’dan başlayıp Kastamonu Ilgaz, Çankırı, Kalecik, Ankara’bile mühimmatları yetiştirip evlatların üzerindeki giysileri mermilere koyan, mühimmatlara koyan Mader Hatunları, Şerife Bacıları rahmetle bilinmeyen ediyorum. İnşallah bu dönüş Türkiye yüzyılı. Müessis akılla başlayan Cumhuriyetimiz yükseliş aklıyla 100 yılına yavaş yavaş bitmeme edecek. İnşallah hep birlikte Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda modern medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi tıpkısı arka lige hep beraber taşıyacağız” dedi.

“Bu ruhu, istiklalin ruhunu inşallah ati nesillere aktarma etmek bizim yer balaban vazifemiz olacak”

İstiklal Yolu’ndaki ruhu gelecek nesillere aktarmak amacıyla bu merkez etkinliklerin genişletileceğini rapor fail Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Zaman inşallah burada istiklale giden yolda haddinden fazla büyük emeklerin, gayretlerin sarfiyat edildiği ve aslında geçmiş nazik aynı coşkuyla idrak ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. sene dönümüne şişman ulama sunmuş olan İstiklal Yolu’nda hep bu arada ayrımsız aradayız. Zaman bizleri tıpkısı araya getiren Allah’a hamd olsun. Bu programı temas yıl daha dahi uzun uzadıya, elan açık bire bir katılımla hele tendürüst kardeşlerimizin dahi bizlere haremlik etmesiyle bu vatanın bugünlere lacerem geldiğini lacerem emekler gider edildiğini yaklaşık bir buçuk saatlik sürede yürüdüğümüz düz yolda kanılarla İnebolu’dan münfail olan cephanenin cephe hattına nenelerimizin, bacılarımızın, gençlerimizin, yaşlılarımızın, çocuklarımızın emekleriyle, gayretleriyle kuşkusuz ulaştırıldığını anlatmaya mücahede edeceğiz. Bu ruhu, istiklalin ruhunu inşallah gelecek nesillere aktarma etmek bizim en nazik vazifemiz olacak. Vatan, ulus ve devletimiz bugünlere kolay gelmedi ama iri aynı başarıya imza atıldı. Bunu da insanlarımız isabet etmek dokunmak işleyerek gerçekleştirdi. İnşallah bundan sonra önümüzdeki yüzyılı, Türkiye yüzyılını şu anda aramızda mevcut tüvana kardeşlerimiz inşa edecek ve bizden sonrakilere gelecek nesillere çokça henüz güzelce aynı Türkiye’yi bugünü bizlere geçmişlerimizin bıraktığı kabilinden bırakacaklar” diye niteleyerek konuştu.

‘Çelik Kanatlar’ soluk kesti

Protokol konuşmalarının peşi sıra Cingöz Genel Komutanlığı Mehteran Birliği vasıtasıyla mehter konseri verildi. Konser vatandaşlar tarafından büyük deste ile dinlendi. Elan bilahare Kurnaz Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı’na ‘Çelik Kanatlar’ ekibi tarafından yapılan uçuş gösterisi nefesleri kesti. Efe oynayan helikopterleri bağlam ile izleyen vatandaşlar o anları cep telefonları ile ölümsüzleştirdi. Nazik bandaj gören eylem sonrasında vatandaşlar, dakikalarca uçuş ekibini alkışladı.

Share: