Angarya Zindanlarına hayran küsurat ziyaretçiler, içindeki pisliğe tepki gösterdi

Angarya Zindanlarına hayran artan ziyaretçiler, içindeki pisliğe tepki gösterdi

MARDİN – Mardin’da ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Dara Antika Kenti ve ahali beyninde “zindan” kendisine aşina sarnıçlar, ziyaretçiler vasıtasıyla beğenilirken, sulu olmasına tepki gösterildi.

Mardin’e 30 kilometre uzaklıkta bulunan Dara Mahallesi’nde yer alan ve tarihte Üst Mezopotamya’nın sunma balaban iskân yerlerinden olan Angarya Antika Kenti’nde 1500 yıllık şişko mezarın yanında türlü yapılar bulunuyor.

6. yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun Doğu’daki serencam kalesi olarak akseptans edilen Yük ve çevresi, o periyot savaşların en bati olduğu nahiye olduğundan 18 metre uzunluğunda ve 3 metre kadar surlarla çevrilerek tıpkı defans sistemi oluşturuldu. O dönemde kısaca 40 bin nüfusun barındığı kentin akarsu ihtiyacı de yapılan sarnıçlar aracılığıyla giderildi. Bizans İmparatorluğu dönemine ait yapıların bulunduğu alanda yapılan hafriyat çalışmalarında bu sarnıçlar birlikte ortaya çıkarıldı.

Halk ortada “zindan” adına adlandırılan binlerce metreküp su alma kapasitesine eş su sarnıcının, derinlik itibarıyla İstanbul’birlikte mevcut ve 6. çağ Bizans dönemi eseri olan Yerebatan Sarnıcı’ndan 6 metre daha koyu olduğu uzmanlar tarafından belirlendi. Kentte ziyarete gelen vatandaşlar, yapılara hayran kalırken, yapıların temiz kullanılmaması ve bulaşık olmasına de tepki gösterilerek yetkilere ve yerli halka çağrıda bulunuldu.

“Ayrıksı ülkelerde 50-100 almanak kalıntılarına gözleri kadar bakıyorlar”

Ankara’dan gelen ziyaretçilerden Erkan Saika, arkadaşlarıyla Mardin ve ardından Yük Antika Kenti zindanına geldiklerini söyledi.

Çokça iyicene yerler olduğunu değerlendiren Sebep, “Mimarisi haza. Amma nedense insanlarımız bakmıyor. Yerlerde kağıt parçaları, müzahrefat, efsus. O büyüklüğünde güzelce yerlerimiz var tek şekilde değerini bilmiyoruz. Adamların (Avrupa) 50-100 senelik kalıntıları var gözü kabil bakıyorlar. Bizde rastgele yerde devir akıyor ama tek şekilde bakmıyoruz. Biri orada üzücü yakmış, biri yere izmarit atmış. Yazık!” ifadelerinde bulundu.

“21 yüzyılda bu mimariyi fark etmek çok edisyon”

Niğde’den gelen ziyaretçilerden Adviye Yüksel ise eşinin Mardin’dahi görevli olduğunu, hem onu kazanmak için, hem birlikte kentti müracaat etmek amacıyla geldiğini rapor etti. Seçme şeyin haddinden fazla fena hâlde olduğunu dile getiren Yüksel, “Temiz yerler. Çokça hoşuma gitti. Ama birkaç geçmiş beyefendinin dediklerine katılıyorum. Keşki tarihimize daha ferah eş çıkabilsek. Seçme şeyi elan iyicene değerlendirebilsek, seçme yeri daha saf tutabilsek. İnsanlar elbet hakeza tıpkısı şey yapmışlar. Elleriyle kuşkusuz işlemişler? 21 yüzyılda bu mimariyi çakmak haddinden fazla tahakküm. Sunu ufak bire bir sallantıda yeni binalar yıkılırken bunlar yüzyıllardır ayakta kalması nazik aynı baht bence, tarihimiz ve ülkemiz üzere” diyerek konuştu.

Yetkilerin buralara erbap çıkmasını istediğini aktaran Yüksel, sözlerini şöyle tamamladı.

“Geçmişimize topluluk çıkalım, çocuklarımıza güzel aynı yurt bırakalım”

“Bunların değerlendirilmesini isterim. Çevre halkının birlikte burayı daha akman, henüz pir tutmasını isterim. Her öz para gitmek değil, tarihi ve önceki henüz koca. Geçmişimize erbap çıkabileceğiz kim, geleceğimize envestisman yapalım, çocuklarımıza fena hâlde ayrımsız vatan bırakalım.”Share: