Anasınıfı ve beş öğrencileri amacıyla ‘Uyum Eğitimi Haftası’ başladı

Ekol öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik yüz yüze yürütülecek ‘Ahenk Eğitimi Haftası’ başladı. Uyum eğitimleri çerçevesinde çocukların okulunu, sınıfını, arkadaşlarını tanıması ve okul kurallarını öğrenmesi sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı yoluyla hayata geçirilen Uzlaşma Eğitimi Haftası başladı. Eğitimin evvel günüde tamam ekol öncesi ve ilkokul nitelikli öğretmenleri marifetiyle ailelere müteveccih karşı karşıya brifing toplantısı gerçekleştirilecek. Öğretmenler bu toplantıda okul ortamı, eğitim-öğretim faaliyetleri, etkinlikler ve kazanımlar için velileri bilgilendirecek. Bunun yanında veliler, çocukların özellikleri ve hazır bulunuş durumlarına bakarak gözlemlenen farklılıklarda iye kaygılarını yok eden, onların okula uzlaşma sürecini destekleyeceği faaliyetler hakkında dahi bilgelik matlup. Harmoni eğitiminin ikinci gününde ise veliler, çocuklarıyla gelişigüzel gruplar halinde değişik zaman dilimlerinde okula gidecek. Veliler ve çocukları, öğretmenleri aracılığıyla sınıflar, kösemenlik servisi, kütüphane, okulun bahçesi, giriş-sorti kabil okulun bağırsak ve dış mekanlarını beraber gezerek tanıyacak. Veliler antrparantez, meslek yönetimi ile muarefe fırsatı elde edecek. Minik öğrenciler, ahenk eğitiminin akıbet iki gününde ise bütün dershane düzeyinde sürece karışma olacak ve okula neva sürecinin hızlandırılması amacıyla planlanan etkinliklere tamlık dershane arkadaşlarıyla alay malay katılacak. Uyum eğitimleri çerçevesinde çocukların okulunu, sınıfını, arkadaşlarını tanıması ve ekol kurallarını öğrenmesi sağlanacak.

Bugün da minikler aileleriyle birlikte Şişli’da mevcut Halide Edip Adıvar İlkokulu’na gelerek ilk okul haset heyecanını yaşadı. Minikler ve velileri sabahın er saatlerinden itibaren ekol bahçesini doldurdu. Arkası Sıra sırayla okula alınan minikler sınıflarına yerleştirilirken, veliler amacıyla üstelik bilgilendirme sunumları gerçekleştirildi. Kızı ilkokula başlayacak olan iye Buket Kaya, “Kızım 6 yaşında zaman bir numara sınıfa başlayacak. Haddinden Fazla heyecanlıyız biz. O haddinden fazla ateşli değil ama 3 yaşından beri okula gittiği üzere yalnız okulum değişecek diyor. Başarılar diliyorum herkese” dedi.

Büyüdüğünde bilimci almak istediğini söyleyen ve zaman ilkokula başlayan miniklerden Caner Yeşilyurt, “Yaşım 6. Kadem Caner. Bugün okulda yemek yiyeceğim, öğüt çalışacağım, oyunlar oynayacağım. Büyüdüğümde âlim gelmek istiyorum” diyerek konuştu.

Okula başlayacağı amacıyla heyecandan uyuyamadığını tamlayan Develik Yılmayan, “Heyecanlıyım. Birinci sınıfa başlıyorum. Bugün saat 07.00’üstelik kalktım. Heyecandan uyuyamadım. Büyüyünce mimar tutmak istiyorum” dedi.

Toprak Yıldız, “Heyecandan uyuyamadım bu geceleyin. Sabah kaçta uyandım bilmiyorum. Bugün okulda dersimi yapacağım. Büyüyünce polis başlamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Okula başlayacağı üzere iyicene hazırlandığını kaydeden minik Defne Ziyalı Şimşek, “6 yaşındayım. Çokça adamakıllı hazırlandım meslek kıyafetlerimle. Çok heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

Anne Zahide Balkır, “Haddinden Fazla heyecanlıyım. Anasınıfına gitti ama gine üstelik heyecanlıyım. Birinci sınıfa başlıyor. Ego ondan elan heyecanlıyım. Bakalım bundan sonra hayırlısı” dedi. – İSTANBULShare: