Anadolu’nun kadınları kıyafetleriyle Malazgirt Zaferi etkinliklerini renklendirdi

MESUT VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Anadolu’nun bir nice ilinden Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri kapsamında Bitlis’in Çakal Armudu ilçesine mevrut kadınlar, hem yöresel ürünlerini tanıttı hem üstelik giydikleri kıyafetlerle kültürlerinden örnekler sergiledi.

Çarho mevkisinde Türk bayraklarıyla donatılan Ahlat Kavim Bahçesi, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünde farklı kültürlerin mülakat noktası oldu.

Selçuklu motifleri kâin keçeden mamul han otağı ile 51 keçe, Selçuki mimarisiyle mensur edilen mescit, kıraathane ve köprü, okçuluk ve atlı okçuluk alanlarıyla ziyaretçilerin zamanda yolculuğa çıktığı budun bahçesinde, Konya, Eskişehir, İzmir, Manisa, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır ve Bursa kabil birçok ilden mevrut kadınlar de yöresel ürünlerini tanıttı.

Rengarenk kostümleriyle yaşadıkları yörenin kültürünü etkinlik alanına taşıyan kadınlar, yerel ve yabancı ziyaretçilerin sargı odağı oldu.

Eskişehir Anadolu Bacıları Derneği ekibi bile tarihte yetişkin yere sahip olan Mader Bayan, Şerife Bacı ve Nezahat Onbaşı kadar isimlerin gösterdiği kahramanlığı piyes gösterileriyle canlandırdı.

“İnsanlar burada aşure kadar birbirleriyle harmanlanıyor”

Bursa’dan gelen Minusa Enerjik, AA muhabirine, ilk kez Malazgirt Zaferi etkinliklerine katıldığını ve çokça bahtiyar olduğunu söyledi.

Ahlat’a 20 saatlik yolculuğun arkası sıra ulaştığını anlatan Enerjik, “Burada Yörük kültürünü yansıtıyoruz. Lokal kıyafetlerimizle katıldık. Temas taraftan mevrut insanlar burada aşure kabilinden birbiriyle harmanlanıyor. Birçok bacanak edindik. Evlerine, memleketlerine davet ediyorlar. 7’den 70’e hep aynı halayda, bir firez ve türküde buluşuyor. Oldukça tahammülfersa benzeri ortam.” ifadelerini kullandı.

İzmir’den gelen Meryem Pişkinkaya dahi “25 saat süren otobüs yolculuğunun arkası sıra buraya geldik. Burada Yörük kültürünü yaşatmaya, çocuklarımıza örnek olmaya çalışıyoruz. Burası maşrık ve batının kaynaşması oldu. Burada santimantalite, kaçınmak var. Yetişkin benzeri atmosfer. Bunu anlatmanın tarifi bulunmayan.” diye konuştu.

Manisa’dan gelen Ayşe Demir da anane ve göreneklerini Çakal Armudu’a taşıdıklarını, evde, mahallede giydikleri yerel kıyafetleriyle utku kutlamalarına katıldıklarını anlattı.

Doğu ve batıyı kaynaştırdıklarını belirten Çıpa, “Anadolu’nun yekpare renkleri burada. Ağababa yurdundayız, yaşayış içindeyiz.” dedi.

Eskişehir Küçük Asya Bacıları Derneği Başkanı Hafize Erdoğan, yiğit Türk kadınlarını terennüm etmek üzere 20 dakikalık eylem hazırladıklarını söyledi.

Türk kadınının kimliğini, kahramanlığını tıpkısı kez elan hatırlatmak istediklerini kaydeden Erdoğan, “Eskişehir’in kültürüyle geldik. Çokça adamakıllı rabıt var. Alp Türk kadınlarını canlandırdığımızda insanların duygulandığını görüyoruz. Çokça adamakıllı bir yassı oluştu. Seçkin yöreden gelenler tıpkı arada.” dedi.Share: