‘Altın çatlatma’ tekniğini çiniye uygulayarak mesleğe derece kattı

‘Kızıl çatlatma’ tekniğini çiniye uygulayarak mesleğe derece kattı

KÜTAHYA – Kütahyalı çini çark ustası Mehmet Hüseyin Esmer, çinicilik tarihinde ayrımsız ilke imza attı. Esmer, çinide ‘Zer çatlatma’ tekniği ile altın ve çini buluşturan Kişmiri çinilerin fosforlu ışık parlamasını sağladı.

Kütahya Hars ve Danışma Derneğinde çalışmalarını sürdüren ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmalarını kursiyere nâkil Mehmet Hüseyin Kara, “Kızıl çatlatma işlemini ilk defa ego uyguladım fayans üstünde. Çinicilikte ayrımlı bir yöneteme geçilmek için hakeza ayrımsız düşün geldi aklıma ve altını çini ile buluşturup ‘Zer Çatlama’ çinileri yaptım ve ayrımlılık oluşturdum. Tıpkı zamanda Firez Bakanlığı zanaatkarı ve Kütahya Belediyesinden UNESCO logosunu kullanma hakkı verildi. Son 4 senedir ise Sakarya Büyükşehir Belediyesinde kurs veriyorum bu yıl 5’nci senemiz olacak kurslarda” dedi.

Gelen misafirlerin iri demet gösterdiğini dile getiren Karaca, “Değerli çatlatma işlemini çinide görenler çokça beğenmeye ve deste göstermeye başladı. Şuan herkesin merak ettiği bahis bu koca bu değerli çatlatma işlemini kuşkusuz yaptı, elbet çiniye uyguladı yönünde. İşlem ise şöyle oluyor. Kök altını potada eritip bizlerin fırça ile istimal seviyesine getiriyorlar. Biz altını fırça ile kullandıktan sonra 750 santigrat aşama fırınlıyoruz ve çinin üstüne dolu kaplanıyor altın ve altın çatlatma işlemi gerçekleşiyor” diyerek konuştu.

Antalya, İstanbul ve Avanos kabilinden turistik merkezlerden taleplerin olduğunu dile getiren Esmer, “Şehir dışından mevrut misafirlerimiz hayretle karşıladıkları ürünlerimize balaban demet gösteriyorlar. Benim yaptığım mahsulat şuanda turistik merkezlerden üstelik bandaj görmeye başladı. İstanbul, Antalya ve Nevşehir Avanos’tan telefonlar ve siparişler geliyor. Nasipse bodur müddet bilahare oralara de ulaşmaya çalışacağız. Şuanda tanıtım fiyatı yerine uyguladığımız ürünlerimiz 150 TL’den başlıyor ve altın istimal oranımıza bakarak yükseliyor” ifadelerini kullandı.

Share: