Altıeylül Belediyesinden jeotermal kaynaklı ekincilik desteği

Altıeylül Belediyesi ile Cenup Marmara Kalkınma Ajansı arasında jeotermal kaynakların tespiti ve topraksız sera üretiminde kullanılmasını kapsayan bindi sözleşmesi imzalandı. Buna göre sıçandişi altı ekincilik üreticileri, sağlık, turizm, erke vb sektörlerindeki yatırımcılar, TR22 bölgesinde çiftçilikle uğraşan, yatırımlarını şişirmek talip ve üretim fethetmek isteyen vatandaşları kapsıyor.

Güney Marmara Kalkınma Ajansında imzalanan destek sözleşmesi ile Altıeylül ilçesinde kâin jeotermal kaynakların keyif, erke, ısınma, ekincilik ve bir nice alanda ekonomiye kazandırılması ve bire bir zamanda bölgedeki rustik alanların gelişmesinde avangart olacak tarımsal üretime ivme kazandırması amaçlanıyor.

Verilen desteğin Altıeylül’ bile ki tarımsal istihsal ve turizm açısından haddinden fazla koca olduğunu belirten Altıeylül Şehremini Hasan Orion: ” Balıkesir’imiz Türkiye’yi doyuran şehir, Balıkesir’i doyuran kaymakamlık ise Altıeylül. Altıeylül ilimizde kim genişlik koca tarım merkezlerinden birisi. 81 kırsal mahallemizde yapılan zirai istihsal şuan üstelik Balıkesir’imiz için çokça cesim. Zımnında bizlerde vatandaşlarımıza tarımsal istihsal konusunda seçkin devir arkalamak istiyoruz. Bugün bile burada bu doğrultuda mehabetli tıpkısı adım atıyor ve jeotermal kaynakların araştırılması, tarımsal üretimde, sağlıkta ve turizmde kullanılması amacıyla say başlatıyoruz. Bu cesim sözleşmenin ilçemize, çiftçilerimize ve mecmu vatandaşlarımıza yavuz olmasını diliyorum.” Dedi. İmza töreninde konuşan Güney Marmara Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Abdullah Pahal: “Bölgemizde haddinden fazla fazla jeotermal kaynağı olduğunu biliyoruz ve bu kaynakların araştırılması, çıkarılması ve icap tarıma gerekse turizme kazandırılması üzere Altıeylül Belediyemiz ile çok yüce bir işbirliğine imza attık. Bu konuda Altıeylül Şehremaneti Başkanımız Hasan Avcı’ya ve ekibine çok teşekkürname ediyoruz” dedi. – BALIKESİR

Share: