Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock: “İklim krizi hepimizin güvenliğini gözdağı ediyor”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, abuhava krizinin herkesin güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Baerbock, Almanya’nın ev sahipliğinde Münster kentinde düzenlenen G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın peşi sıra yaptığı matbuat toplantısında, G7 ülkelerinin dünyadaki sunma ivedi sorunlarına hal bulma üzerine eksiksiz ağırlığını koyması gerektiğini belirtti.

Buna iklim krizinin birlikte dahil olduğunu anlatım fail Baerbock, “İklim krizi hepimizin güvenliğini gözdağı ediyor ve bu nedenle bu yüzyılın varoluşsal krizidir.” dedi.

Baerbock, iklim krizinin sonuçlarının Afrika, Asya yahut Latin Amerika gibi insanların iklim krizinin ortaya çıkmasına en az katkıda bulunduğu yerde hissedileceğini aktararak, bu yüzden toplantıya Afrika’dan bazen ülkeleri çağırma ettiğini dile getirdi.

Toplantıda iklim krizini sonuçlarının azaltılmasına ilgilendiren görüşmeler yapıldığını anlatan Baerbock, “Acun yanıyor. İklim krizini bitirmeyeceğiz, çabucak azaltabiliriz. Zira emisyonlar artmaya bitmeme ediyor. Şu anda ateşi körüklüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Baerbock abuhava krizine cebin enerji dönüşümünün hızlandırılması ve yenilebilir enerjinin yaygınlaştırılması gerektiğini belirterek, “Tam vesait elimizde. Yalnız eyleme geçmemiz geçişsiz.” dedi.

-İran

İran’daki gelişmelere bile değinen Baerbock, insan hakları ihlallerini kabul etmeyeceklerini belirtti.

Baerbock, İran’ın sonuçların bilincinde olması gerektiğini tabir ederek, ülkeye yönelik alınan müeyyide kararlarıyla ortak cevap verdiklerini kaydetti.

İran’a Arsıulusal Atom Enerjisi Ajansının nükleer santrallere ulaşım izni sağlaması çağrısında kâin Baerbock, “İran’dan arzu ettiğimiz ve İran’ın arsıulusal anlaşmalarda üstlenme ettiği husus budur.” diyerek konuştu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un ziyareti sırasında Çin yönetiminin Rusya’yı çekirdeksel silah kullanılması konusunda uyarmasını memnuniyetle karşılayan Baerbock, “Çin tarafının bugün bu konuyu net ayrımsız şekilde anlatım etmesi kocaman bire bir işarettir.” değerlendirmesini yaptı.

Baerbock, çekirdeksel zırh kullanmanın dünyaya yapılabilecek sunma kırıcı madde olduğunu vurguladı.

Baerbock, toplantının yapıldığı mekandan tarihi bire bir haçın kaldırılmasından ortalık kalbi kırık olduğunu ifade ederek, bunun bilinçli ve siyasi değil yapılanma açısından alınan benzeri değişmeyen olduğunu söyledi.

Haçın kaldırıldığını bu sabah öğrendiğini anlatan Baerbock, “Kaldırılmamasını ongun bulurdum.” ifadesini kullandı.

Share: