Alman hükümetinden abuhava protestocularına yasalara inkıyat çağrısı

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Wolfgang Büchner, abuhava değişikliğine dikkati soldurmak amacıyla ülkede mütenevvi eylemlerde kâin aktivistlere yasalara uyma çağrısında bulundu.

Büchner, Berlin’bile düzenlediği basın toplantısında, iklimin korunmasının Alman hükümeti üzere da şanlı bir laf olduğunu ve faal iklimi himaye politikası uygulamak istediklerini belirterek, ortak yönetim protokolünde bu bağlamda hedeflerin saha aldığını söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un her makule demokratik faaliyeti desteklediğini, bunu abuhava protestoları bağlamında birlikte vurguladığını ifade eden Büchner, “Demincek, hele bu hafta gördüğümüz protesto biçimi faal ve pozitif değil.” dedi.

Büchner, Scholz’un eylemlerin başkalarını tehlikeye atmaması gerektiğini üstelik söylediğini hatırlatarak, “Hepimiz üzere haddinden fazla önemli olan iklimi korumaya ilişik murat ve işler bizi toplum kendisine birleştirmeli ve yasalarımızın çerçevesinin dışına çıkmamalıdır.” ifadesini kullandı.

Almaya İçişleri Bakanı Nancy Faeser birlikte eylemleri eleştirerek, “Bu aktivistler kendilerini yasaların üstünde konumlandırıyor ve abuhava korumasının makro amacına kâr sağlamayan ancak koca ölçüde kötülük veren yöntemlere başvuruyor.” açıklamasında bulunmuştu.

Almanya’bile “Son gömlek” (Letzte Generation) adlı çevreci takım iklim değişikliğine dikkati kaplamak amacıyla ülkenin çeşitli kentlerinde ellerini caddelere yapıştırarak trafikte anahtar kuyruklarının oluşmasına neden oluyor. Aktivistler son dönemde dahi müzelerde sergilenen eserlere ellerini yapıştırmış, tablolara domates çorbası ve kumpir püresi fırlatmıştı.

Share: