Akdağmadeni’nde mahiye 120 titrem atılan ferasetsiz dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor

Akdağmadeni’nde mahiye 120 titrem atılmış idraksiz dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor

YOZGAT – Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesine kurulan Muvaffakiyetsiz Atılmış Getirme Tesisi’nde toplanan maaş 120 ton kağıt, plastik, yağ, batarya, uyuşturucu ve elektronik atıklar idraksiz dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirilen Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca düzenlenen “Muvaffakiyetsiz Atılan” uygulaması doğrultusunda Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine uray vasıtasıyla 400 metrekare ilişkin, 2 bin 500 metrekare da peyda alana bölgenin yegâne lisanslı Başarısız Atık Getirme Tesisi kuruldu.

Belde kirliliğini çelmek ve natürel kaynakların korunması için kurulan tesiste maaş 120 titrem kağıt, karton, plastik, eroin, kadeh, ahşap, yapı, elektronik, kurşunlu batarya, floresan, bitkisel atılmış yağlar ve ömrünü tamamlamış lastikler tesiste toplanarak baştan ekonomiye kazandırılıyor.

Gelecek nesillere akman tıpkı büyüklük, dosdoğru bir mekân ve yaşanılabilir benzeri doğa tasarruf etmek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Dik, “Muvaffakiyetsiz atılan ve kalın kafalı transformasyon çalışmaları hem Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Amaç Gurur Beyefendi hem Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde gerçekleşen ve kül belediyelerin yapması mecburi olan bir hizmetti. Akdağmadeni Belediyesi kişi nüfusu ve klasmanı içerisinde yeryüzü erken bu süreci bütünleyen belediyelerden bire bir tanesi oldu.” dedi.

“Yozgat’ın lisanslı bir tane akim atılmış tesisiyiz”

2021 yılı içerisinde kuruluş çalışmalarını tamamladıklarını da belirten Başkan Dik, “Bozulmamış kasaba, akman eş, sağlıklı ati sloganıyla tığ 2021 yılı içerisinde ağır, sakıncasız atıkların toplanması, kaynağında ayrıştırılması preslenip daha sonraları sonuç tüketiciye yani ansız dönüşümcüye gönderilmesi sürecini tamamlamış olduk. Şu anda Yozgat’ta lisanslı yegâne muvaffakiyetsiz atık tesisi Akdağmadeni Belediyesine ilgilendiren. Akdağmadeni Belediyesi olarak YOKAB’ın benzeri üyesiyiz, moskof attığımızı Yozgat Belediyesi Zalimce Atılmış Birliğinde enerjiye dönüştürüyoruz. Gene kafasız dönüştürülebilir atıklarımızı Akdağmadeni başarısız atılan tesisimizde ayrıştırılarak dümbelek dönüştürülme önünde makro işlere imza atıyoruz. Atılmış suyu ayrıştıran cani atığını, enerjiye dönüştüren, mankafa dönüştürülebilir atıklarını mevki ekonomisine kazandıran tıpkısı tatlılıkla çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Averaj mahiye kapasitemiz 100-120 titrem ortada değişmekte. Ağırlıklı adına tabiatıyla karton ve plastik ağırlıklı kendisine çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Çevreye dahi balaban katkısı var”

Vurdumduymaz dönüşümden üretilen ürünleri kullanıma sunduklarını bile anlatan Komutan Yalman, “Çevreye da büyük katkısı var. Zira bu atıkların çevreye, yakınlarda yok olma süreleri binlerce yılı buluyor. Antrparantez aha korkulu atıkların batarya vesaire atıkların içme suyu, tekrar bitkilere karışımında adam sağlığına aracısız gravite eden ayrımsız alan bura. Tığ bunları ortadan kaldırarak hem çevreyi korumuş oluyoruz hem dolar direkt ve dolaylı yerine adam sağlığını korumuş oluyoruz. Ürettiğimiz, topladığımız malzemelerde gene yeniden kullanıma sunuyor. Özellikle işte kağıt atıkların tekrar gine kağıt atılmış adına kullanımı plastik atıkların lif ipe dönüştürülüp nesiç sanayinde kullanımı bunlar büyüklük ekonomimize alçak katkı sunuyor. Biz Akdağmadeni Belediyesi olarak plastik atıklarınızdan gübür poşeti üretip onu bile yine vatandaşımızdan ve sahadan kalın kafalı dönüştürülebilir atıkları çekmek amacıyla dağıtımını yaparak değerlendiriyoruz. Yani Akdağmadeni Belediyesi özlük plastik atığını toplayıp ayrıştırıp olmamış maddeye dönüştürüp hammaddeden bile çöp poşeti elde ediyor ve ürettiği çöp poşetiyle dahi yeniden atıkları kazandırıyor ve bu sirkülasyonu sağlayan bir anlayışla çalışıyoruz.” ifadelerine meydan verdi.

Share: