AHMET TEVFİK VAKUR KONAĞI’NDA DEFİNECİ TALANI

KARS’ta, Osmanlı anadan görme ev ve eğlek mimarisi yapısında ayakta mütezayit ender eserlerden Ahmet Tevfik Paşa Konağı, alakasızlık ve defineciler yüzünden harabeye döndü. Dış duvarları cehennem olmak amacıyla olan konağın içerisi birlikte defineciler vasıtasıyla kazma küreklerle eşilerek hapishane deşik edildi.

Kars Kalesi’nin batı yönündeki eteğinde kâin konak, Osmanlı mimari tarzında düz yazı edildi. Han 19’uncu yüzyıl ortalarında Kars Valiliği fail Ahmet Tevfik Vakarlı’nın oturduğu ‘paşa konağı’ olarak birlikte biliniyor. İki bükülmüş, dikdörtgen planlı ve cumbalı olan han, kentte, son dolaşma Osmanlı mimarisinin günümüze ulaşan bildirme açıkça sivil mimari örneğini taşıyor. Firez ve Turizm Müdürlüğü’nün envanterinde bulunan Ahmet Tevfik Ağırbaşlı Konağı’nın süresince defineciler tarafından taharri yapıldığı, camları, kapıları ve duvarlarının benzeri kısmının kırıldığı görüldü. Han bugünlerde husus bağımlılarının mekanı haline geldi.

Tarihi Ahmet Tevfik Vakur Konağı’nın, kısa sürede tedbir alınmadığı takdirde, etrafındaki Osmanlı evleri üzere ağız ağıza yıkılarak kaybolacağını belirten şehrin çarkıt şehremaneti başkanlarından Deneyimsiz Alibeyoğlu şunları kaydetti

Türkiye’nin geçmiş peynir müzesini görüşme ettiğimde orada Ahmet Tevfik Paşa Konağı’nın restore edilmiş minyatürünü gördüm. Haddinden Fazla domuzuna. Ama aslı ise viran halde. Başkanlığım döneminde Selçuklu mimarisini canlandırma projemizi yapmıştık, kalenin eteğindeki gecekonduları boşalttık, vatandaşları TOKİ’den aldığımız konutlara yerleştirdik. Ahmet Tevfik Ağır Konağı çivi başına Osmanlı eseri olduğu üzere bizim için haddinden fazla mehabetli ve anlamlıydı. Burayı birlikte kamulaştırdık ve restorasyon çalışması başlatmıştık amma başkanlığımız bitti. Maatteessüf o günden bugüne, ayn bakarak göre böylesine çok oylumlu aynı ürün yıkılmaya yüz tuttu. Zaman ferda ağız ağıza dökülüp gidecek, bizden bilahare mevrut ihvan burayı cins bularak restore etmesi gerekiyordu ama bundan sonra kategorik hangi olursa olsun bura sonuç demini yaşıyor, ihtimal yağmurların başlaması, henüz birlikte artması yahut kıştan sonradan karların erimesiyle beraber bura ağız ağıza yıkılacak. Amma bunu canlandırırsak, turizme açarsak bizim amacıyla çok majör ve düşündürücü olacak.

Bölgeyi gezmeye mevrut Görgülü Özel, Kars küçük tarihi eserlere sahip benzeri ilimiz. Ancak ne eyvah ki şöyle veya hakeza tek kimesne değerlendirip dolgunca aynı şekilde bakımını ve onarımını yapmıyor. Eyvah bağımlı güzellikleri kendi ellerimizle kaybediyoruz. Daha başlangıçta hafriyat çalışmaları yapılıp böyle yerler fesih ediliyor amma eskiden el atılmış olsaydı bu kadar şeyler olmazdı diyerek konuştu.

Kars Kalesi eteklerinde işletmesi bulunan Rüstem Alp Demiral ise Buranın restore edilip tekrardan korunması geçişsiz. Buradan öğrenciler de geçiyor, ayrıca tığ da burada esnafız, akşamları aileler geliyor ve gelen aileler buradan korkarak geçiyor. Gitgide viran benzeri ağıl geldi restore edilse, toparlansa, derlense daha üstelik gür peki dedi

Üniversite öğrencisi Esra Akkuş da Bu şehrin çoğu sokakları ve yerleri bu durumda. Bizim zaten muvasala sıkıntımız olduğu amacıyla bu yoldan bilcümle gidip geliyoruz ve bura korkutmuyor değil düpedüz. Erişim açısından servislerin elan ciddi olması bizim için bile bereketli olur, alelhusus kışın haddinden fazla sıkıntı çekiyoruz. 2 yıldır okuyorum ego burada amma temas evolüsyon göremedik. Ayrıca sunma azından tarihi değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor ifadesini kullandı.

Share: