Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

3 ahit sürecek etkinliklerin açılışında konuşan Bitlis Valisi Çağatay:

“25 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin ululuk erkanının az daha tamamını Çakal Armudu’ta misafir edeceğiz”

BİTLİS – Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951’nci yılı zımnında planlı etkinlikler, Türkiye’nin yeryüzü şişman ikinci budun bahçesinde başladı.

Mehteran takımının gösterisinin peşi sıra konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bugüne büyüklüğünde bu toprakların yurt olmasında emeği güzeşte tamam şehitleri rahmet ve minnetle andı. Çağatay, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfının koordinesinde ve bizlerin sülale sahipliğinde Fethin 951’nci sene dönümünde sizlerle beraberiz. Ayın 25’inde Türkiye Cumhuriyeti’nin cesamet erkanının az daha tamamını Çakal Armudu’ta konuk edeceğiz. Kayran Mezarlığındaki binlerce atalarımızın ruhunun huzurundayız. 951 sene önceki bu toprakları nalça sesleriyle inleten Alparslan’ın ve bulunmaz yiğitlerinin huzurundayız. Bundan umum çağ ilk bu toprakları bizlere mezar söylemek isteyenleri yurttan atan yiğit Atatürk’ün ve kahraman ordularının huzurundayız. Çokça eşsiz bire bir mekandayız. Allah burayı bizlere güçlükle kılan, onu koruyan ve bibi korumaya devam fail kahraman şehitlerimize rahmet etsin. Cumhurbaşkanımızın bizlere bire bir talimatı oldu. ‘Bitlis’i kadim, dede yurdu kimliğine ulaştırın’ dedi. Bitlis’i hakiki kimliğine ulaştırıp umum ilçeleri ve içerisinde bulunduğumuz Çakal Armudu ile birlikte Türkiye’ye ödül edeceğiz” dedi.

Ahlat Kaymakamı Fikret Ateş ise fethin 951’nci sene dönümünü tesit etmek amacıyla Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu organizasyona Okçular Vakfının şişman fedakarlıklarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, ” Şehriyâr Alparslan’ı, şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur ve minnetle ecnebi ediyorum” diye konuştu.

“Bu topraklar mahdut yurdumuz olmadı” diyen Çakal Armudu Belediye Başkanı Abdulalim Seçkin Çoban da şöyle konuştu:

“Çok kuvvet süreçlerden geçtik. Geri ve zaman bu topraklara ayn dikenler bir zamanda bu milletin birliğine ve dirliğine ayn diktiler. Amma milletin şuuru, Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun bu toprakları bu zamana kadar yem etmedi. Bugün birlikte burada seçme çadırımızda sergilediğimiz, Edirne’den Kars’a cümlesinin avlu bulduğu bu alanda inşallah Urfa, Mardin, Diyarbakır, Edirne, Çanakkale, İstanbul, İzmir neyimiz var ise hepimiz buradayız. Biz biriz, bir tane ülkeyiz, bir tane milletiz, Alem-i İslam’ın dahi miftahıyız. Bu yürekle akım ediyoruz. Bura ve Malazgirt’te tığ işe önceden esasta batıya, tamam dünyaya o sesi veriyoruz. Bu millet tek surette size bu coğrafyayı mikro edeceğiniz ayrımsız imkanı vermez. Kuvvetimiz ve Cenabıhak’ın izniyle sadece 80 milyon Türkiye değil coğrafyamızdaki bütün mazlumların sesi olacağız ve bu millete beis verdirmeyeceğiz. Batı’nın bilcümle enstrümanları devreye girse yeniden biz zarar verdirmeyeceğiz, başaramayacaklar.”

Konuşmaların arkası sıra Vali Çağatay ve beraberindekiler, çadırları ve stantları tek tek gezdi. Etkinlikler, el oyunları gösterileri, okçuluk, atlı okçuluk, cirit oyunu gibi oyunlarla bitmeme edecek.

Çarho bölgesinde düz yazı edilen Türkiye’nin ikinci nazik ulus bahçesi ve 1071 Şehriyâr Alparslan Otağı’nda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Kurnaz Komutanı Sancak Eyüp Subaşı, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Güven Müdürü Cesamet Özcan, Yabani Armut Kaymakamı Fikret Zehir, Çakal Armudu Belediye Reisi A. Mümtaz Sürücü, vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Share: