AĞRI’DA 100 ÇİFTÇİYE 5 BİN KAZ PALAZI DAĞITILDI

AĞRI’birlikte 100 çiftçiye 5 bin denyo palazı dağıtıldı. Bön yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması üzere hayata geçirilen projede maliyetin yüzdelik 80’i devlet hususi idaresinden, mütezayit yüzdelik 20’lik devir çiftçiler marifetiyle karşılanacak.

Dert’bile ahmak yetiştiriciliğini geliştirmek üzere Vilayet, İl Hususi İdaresi ile Ekincilik ve Orman Müdürlüğü marifetiyle alınan şaşkın palazları Veca TRT Parkı’nda planlı törenle çiftçilere dağıtıldı. Kentte ekincilik ve hayvancılık alanında mehabetli projeler hayata geçirdiklerini tamlayan Vali Osman Varol, şunları söyledi

‘Kaşalot yetiştiriciliği, Kars’ın bayraktarlığını yaptığı bire bir düzlük. Ama esasen mecmu bölgemizde şanlı ayrımsız zindelik alanı olan, şayet gerekli bindi verilirse çiftçilerimizin topluluk çıkması ile üstelik elan bereketli noktalara gelebilecek ayrımsız düz. Verdiğimiz bu destekle üreticilerimiz geçtiğimiz yıldan itibaren çok kırıcı miktarda istihsal yapıyorlar. Bunu bu yıl başka bire bir şekilde yükseltmek yerine üstelik geçtiğimiz yıldan kaz palazı tevzi planını yaptık ve bu tasrif çerçevesinde bugün bu dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Niyetimiz hele bölgemizde birlik ülkemizde ün salmış, Kars ilimize hem katkı tedarik etmek hem üstelik bu pazarda pay sahibi doğmak. Ayrıca niyetimiz 175 bin civarında devraldığımız aklı kıt varlığımızı üstelik 300 binli sayılara derk etmek. Bu kapsamda zaman burada toplam 5 bin bön palazını, 100 çiftçimize dağıtıyoruz.

‘DESTEK AZ ÇOK ÜRETİM OLACAKTIR’

Denyo palazlarından kayran rençper Fuat Arslan, verilen destekten kıvançlı olduklarını söyleyerek, ‘Kamudan zahmetli olduktan bilahare bu işi yapmaya başladım. Tahminî 4 yıl kadar tavuk, cücük ve bönce besledim. Şu anda bile işimi sürdürüyorum. Bu yıl yaklaşık 3 bin 570 civciv üretimi yaptım. Tanrı baht ederse zaman da bu civcivlerimizi alacağız. Bu civcivler Alman Mast Kazıdır. Dişileri 7 kilogram, erkekleri ise 10 kilograma büyüklüğünde ten verebilen bir cinstir. Amacımız et kafalı yetiştiriciliğini bu memlekette yetiştirmek. Bu bile zaman sunulan bu desteklerle oluyor. O yüzden haddinden fazla memnunuz. Bindi az çok üretim olacaktır. Allah razı olsun devletimizden. Değme husus çok fena hâlde gidiyor ve daha da güzel olacak inşallah diyerek konuştu.

Yüzde 80’i özel dümen yüzdelik 20’si da çiftçiler tarafından karşılanacak projede kazlarını alan 3 yavru annesi Zeynep Misyon üstelik ‘Ev kadınıyım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Kazlarım, tavuklarım ve hindilerim var. 4 yıldan beridir da bu işimi imar etmek istiyorum. Bugün bize bu desteği devletimiz verdi diye çok memnun olduk. Bu işi hem evime katkı keşfetmek hem dahi çocuklarımı okutmak üzere yapıyorum. İnşallah liyakatli olmak üzere uğraş edeceğiz. Üretim yapacağız.

Share: