Ağır Hükümdar Sahih Köprüsü 6 yaşında

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı, mega projelerden Çetince Hükümdar Muhik Köprüsü’nün 6 yaşını doldurduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Yavuz Melik Hakikat Köprüsü’nün Türkiye’nin saygın projeleri ortada kayran aldığı kaydedildi.

1408 metrelik asıl açıklığı ile üzerinden raylı tümce geçen dünyanın genişlik mufassal köprüsü Yavuz Hükümdar Doğruca Köprüsü’nün toplam boyu, gaga açıklıkları ile birlikte 2 bin 164 metreye ulaştığına bel edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Malazgirt Zaferi’nin sene dönümünde hizmete giren Yavuz Hükümdar Rast Köprüsü, 59 metre genişliğiyle dünyanın sunma açık köprüsüdür. Muallak güreşçi köprüsü ile huzursuz akıntılı askılı köprünün birleşimi şeklinde tasarım edilen Zor Odalık Sevap Köprüsü, hibrid tasarımı ile kişi kategorisinde benzersiz ve can alıcı benzeri örnektir. İstanbul’umuzun boynuna astığımız üçüncü gerdanlık olan güreşçi köprüsü, acun mühendislik tarihine de ıstampa vurdu. Ülkemizin hava projesi Müşkül Şehriyâr Yakın Köprüsü zaman 6. yaşını doldurdu.”

İstanbul’da, Çetince Odalık Muhik Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun hizmete girmesiyle kâin argıt köprülerinde ve çevre yollarında gidiş geliş yoğunluğunun azaldığı tamlanan açıklamada, zamandan, hareket gücünden ve akaryakıttan tasarruf sağlandığı, ayrıca İstanbul Havalimanı’na çabuk ve emin ulaşım kasılma edildiği vurgulandı.

Share: