Ağababa mesleğiyle yetinmedi, üniversiteyle pekiştirip halı tezgahının başına geçti

Cet mesleğiyle yetinmedi, üniversiteyle pekiştirip halı tezgahının başına geçti

Budun Betimi Halı ve Kilim Müzesi’nde sayısal tasarımlar yapıp bakir nesillere halıcılığı aktarıyor

Yüzlerce yıllık olan ve bugün dünyanın muhtelif müzelerinde sergilenen Isparta halılarını baştan üretiyorlar

ISPARTA – Ispartalı El Sanatları Uzmanı İhsan Akkuş ata mesleği olan halı dokumacılığı ve halı tamiri mesleğini ati nesillere aktarmak ve halıcılığı harlatmak için çalışıyor.

Isparta’da hareketli 53 yaşındaki İhsan Atmaca 12. yüzyıldan beri varlığı bildik, desenleri, ilmiği, yün ve pamuk kalitesiyle dünya çapında üne cemaat Isparta Halısı’nı şimdilerde Isparta’da mevcut Isparta Budun Betimi Halı ve Kilim Müzesi’nde, dokumasını ve tamirini yaparak mesleğini gelecek nesillere aktarmaya çalışıyor. Cet mesleği olan halı tamirciliğinde çocukluğundan beri halı ve kilimlerin içre büyüyen Atmaca, bu işi patika edinmeye başlayarak, Sunturlu Sanatlar Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonradan tekrar Iyicene Sanatlar Fakültesi Anadan Görme Türk Umum Sanatları bölümü Halı-Sergi ve Eski Kumaş Desenleri Asıl nutuk dalında faziletli lisans eğitimini tamamladı. Görkemli ve öğrenci olmanın avantajlarına cemaat olan Atmaca bilgilerini ati nesillere kategorik aktarması gerektiğini belirterek^, “Lazım tekstil, lazım tamir ve dizayn üstüne yetiştirdiğim insanlar var. Ata mesleği halı tamirciliği ata mesleğim benim. Hele sayısal tasarım üstüne elektronik beyin ekranında dizayn yaparak akıllıca malzemelerin, ipliklerin nerede olduğunu, nereden realizasyon edeceğimizi sektörün içinde yetik olmanın verdiği avantajla biliyorum. Iz bizi bu noktalara getirdi ego üstelik mesleğe olan ahde vefamı yerine getirmeye çalışıyorum. Kalımlı değiliz geçmişimizde arkamızda iyi tıpkısı seda bırakabilmek yaptıklarımız yapacaklarımız bunlardan ibaret” dedi.

“Kendimizi çalışırken yetiştirmiş gibi olduk”

Temas çeşit halı yapı tekniğinin tamirini yapabildiğini ve çocukluğundan beri bunun içre olduğunu vurgulayan İhsan Akkuş “Halı tamiri bağımlı cet mesleği ama işi üniversite okuduktan sonradan fark ettik. Gerçekte tamirin hangi olduğunu dokumadan kaynaklı hatalar yapı sonrası kaynaklanan hatalar yahut yıkama sonrası kaynaklanan hataları babamdan zat evimizde olan atölyemizde öğrendim. Tamirin süresince olduğum için bize çabucak benzeri yegâne halı yahut hemen Isparta Halısı gelmiyordu. Seçkin türlü Türkiye’nin değil dünyanın muhtelif bölgelerinden ayrımlı dokuma tekniklerinden halılar geliyordu bunları onarım ederken üstelik o teknikler her ant benim dikkatimi çekmişti. Gerçekte ayrımsız yerde kendimizi çalışırken yetiştirmiş kadar olduk” şeklinde konuştu.

Şimdilerde birçok kişiye halı oluşum ve tamir üzerine öğreticilik eden Atmaca Öğrencileri ile birlikte yaptıkları halılar ile Isparta’da halıcılığın gine canlanmasını sağlayacaklarını belirterek “Çıktı günümüz şartlarında aynı sınırsızlık var yani şunda olup bunun arkası olamaz denen bire bir deyim kalktı. Zaman burada yaptığımız tasarımlarda cızık koymuyoruz kendimize bu yünden olacak apayrı olmaz değil iğ, yün, viskon, keten temas birini kullanabilme bilgi becerisine sahibiz zımnında yetiştirdiğim insanlar bu malzemelerle birlikte dokuyacakları dokumaların kalitesine bakarak dahi ne yapmaları gerektiğini öğretiyorum. Bizim halıdan henüz aşkın dokumacılık kültürümüz var yani yapı bilgelik teknik ve kabiliyetlerimiz var bu vesileyle düne büyüklüğünde yapamadıklarımızı zaman yapmaya çalışıyoruz yani Isparta halısını baştan canlandırmaya çalışmamızdaki kasıt de bu. Yüzyıllar öncesinde Isparta’da dokunmuş halılarının zaman dünyanın muhtelif müzelerinde sergilenen halıların yine üretimini yapıyoruz. Bunları yapmakla kalmayıp üzerine neler katabiliriz onların çalışmalarını yapıyoruz. Yıpranmamış modellerin kullanılmamış tasarımların, dünyanın en ve taleplerine cevap verebilecek ürünlerin tasarlanması ve üretebilmesi. Biz bunları yapabilirsek dünyadaki rakiplik gücümüz artar ve dünyadaki pazardan payımızı alabiliriz. Bu aşamada çalışmalarımız cemi doğal gaz komple yoğun devam ediyor. Nedeniyle Isparta dediğimiz zaman halı değil ama halıcılık olarak vukuf becerimizi munzam değeri olan sürdürülebilir halılarla esasen canlandırmaya çalışıyoruz” dedi.

Şuan tamamen yün halılar yaptığını belirten Akkuş yaptığı ürünlerin aynı geleceğinin olduğuna, yani yüzyılda geçse üzerinden müzelerde sergilenecek mahsulat olduğuna inandığını dile getirdi.

Share: