Afyonkarahisar’da “Arızi Güvenliği” uygulaması yapıldı

İçişleri Bakanlığının ‘Öncelik Hayatın, Evleviyet Yayanın’ ile ‘Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik’ projeleri kapsamında Afyonkarahisar’birlikte “Arızi Güvenliği” uygulaması gerçekleştirildi.

Selçuklu Mahallesi’ndeki gelgeç geçidindeki uygulamada, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, al düdük dağıtılan ilkokul öğrencilerinin ellerindeki ‘yayalar al çizgimiz’, ‘yolcu güvenliğinin nöbetçisiyiz’ ile ‘öncelik hayatın, öncelik yayanın’ pankartlarıyla yolun karşısına geçti.

Yiğitbaşı ile öğrenciler, itimat ve jandarma ekiplerince tılsım alınan trafikte duran anahtar sürücülerine bilgilendirme de bulundu, broşür dağıttı.

Etkinliğin ardından Yiğitbaşı, gazetecilere, okulların açılmasıyla yayaların trafikteki güvenliği üzere sürücülerin hassasiyetli olması gerektiğini söyledi.

Afyonkarahisar’üstelik yayalara müteveccih aynı farkındalık düzenlemek istediklerini dile getiren Yiğitbaşı, şöyle konuştu:

“İçişleri Bakanlığımızın esbak yıllardaki projelerinde çocuklarımız her devir bizlerin paydaşı olmuştur. Bugün bile yeniden bu sürece çocuklarımızla gelişigüzel hareketlilik atfetmek istedik. Selçuklu İlkokulu’ndaki 4. derslik öğrencileri bizlere bindi oldu. Öğrencilerimiz bile yaya ve gidiş geliş üzerine çokta şuurlu olduklarını gördük. Bütün palyatif kurallarını biliyorlar, haddinden fazla dolgunca öğrenmişler. Amma bu konuyu yetişkinlerimiz ve sürücülerimizin birlikte öğrenmesi gerekiyor. Yayaların şuurlu olduğu kadar onların da bilinçli olması gerekiyor.”

Uygulamaya, Ilbay Yiğitbaşı’nın beraberinde İl Güvenlik Müdürü Uca Bozulmamış, İl Bitirmiş Komutanı Yılmayan Kırgel, İl Milli Yetişek Müdürü Dayanabilen Yalçın, Selçuki İlkokulu Müdürü Eralp Ekrem Geçerken, çekicilik amirleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.Share: