Afyon vukuf! Afrika’ya dönem yolundaki ‘kayıp leylek’ Emirdağ’da geberik bulundu

İSVEÇLİ kuş bilimcilerin benzeri uydu verici ve halka takarak yaşamını izlem ettiği ‘Anita’ adlı calip leylek, Afrika’ya göç uğrunda Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde elektrik direğinin yanı sıra yanık halde ölü bulundu. İsveç’e kavrayışsız gönderilecek kaybolma peyk vericisi, 4 Eylül’den bu yana arazide muhtar ve köylülerce aranıyor.

Mart ayında sürüler halinde Afrika’dan çıkıp, Hatay’dan Anadolu’ya, Trakya üzerinden Avrupa’ya dağılıp yaz aylarını burada geçiren ve bakir yavruları olan leyleklerin tekrar Türkiye üzerinden Afrika’ya kavrayışsız çevrim yolculuğu az daha tamamlandı. Bakir yavrularla birlikte sayıları her yıl 900 bin- 1 milyon civarına vasıl leyleklerin binlercesi, birçok sebeple göç amacında yaşamını yitiriyor.

Göç döneminin akıbet günlerinde İsveç’ten kuş bilimcileri, Türkiye’bile etraflı yıllardır leyleklerin kafile yolculuğunu yakından takip yazar, sayımlarını gerçekleştiren Leylekel (Storkland) grubu üyelerine ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarında bulunarak, arkalama istedi. ‘Anita’ adıi verilen kişmiri leyleğe peyk verici alet ve halka takarak izleme eden İsveç’ten Petter Albinson’ın Leylekel grubundan temasa geçtiği Emine Nurhan Tekin ve Fikret Can, Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde uzun süren araştırmalar yaptı. Leylek Anita, fahri İbrahim Sarıtaş vasıtasıyla, rustik benzeri arazideki erdemli gerilim hattı direğinin beraberinde halkasıyla gelişigüzel yanık halde ölü bulundu.GÖÇ AMACINDA BİNLERCE ÖLÜMLeylekel Grubu yöneticisi Fikret Can, 17 yıldır fahri grup arkadaşlarıyla leyleklerin göçünü izleyip, güzün sayımlarını yaptıklarını belirterek, sonuç yıllarda Avrupa’dan haddinden fazla sayıda ‘Kayıp Vericili Leylek’ ihbarı aldıklarına ilgi çekti. Avrupa’da üreyen leyleklerin yüzde 90’ının ilkbaharda yuvalarına yankılanmak, sonbaharda Afrika’daki kışlaklarına yürümek için Türkiye’den geçilmek zorunda olduklarını belirten Can, Edirne’den başlayıp Hatay Yayladığı’nda sonuç bulan herhangi bir barhana mevsiminde binlerce leyleğin öldüğünü, aralarında verici takılan leylekler üstelik bulunduğunu kaydetti.22 VERİCİLİ LEYLEĞİN 19’UNU ELEKTRİK ÇARPTIAvrupalı kuş bilimcilerin, Türkiye’dahi kaybolan leyleklerin bulunması, ölmüşse sebebi ve vericinin dümbelek gönderilmesi kabil konularda yardım istediklerini anlatan Fikret Fert, bugüne büyüklüğünde Türkiye’nin birçok durumunda 22 vericiyle takip edilen leyleğin araştırmasını yaptıklarını söyledi. Birey, “Bunlardan biri güçsüz düşmüştü. Kontrolleri yapıldı, beslendi, doğaya bırakıldı. Biri gidiş geliş kazasında ölmüştü. Ayrımsız araştırmamız durum kaldı, sair 19’u cümbüş çarpması sonucu öldü” dedi.ÖLÜSÜ VE HALKASI BULUNDU, VERİCİ KAYIPEn sonuç olayda ise İsveç kökenli Anita isimli çekici leylekle bandaj yardım talebi geldiğini, akıbet sinyallerin Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinden alındığını anlatan Can, İsveç’ten Petter Albinson’un, kol üyeleri Petra Mayer ve Emine Nurhan Tekin’den yardım istediğini, Afyonkarahisar’dan gönüllü İbrahim Sarıtaş’a ulaştıklarını anlattı. Emirdağ Camili köyü kırsalında koordinatlara her an tetkik eden Sarıtaş, leyleğin cıvıltı çarpması sonucu öldüğünü, halkasını bulduğunu, fakat peyk vericiyi bulamadığını dile getirdi.KÖYLÜLER VERİCİYİ ARIYOR

Kayıp vericiyi keşfetmek için sonraki günlerde İbrahim Sarıtaş’ın beraberinde DKMP ekipleri, muhtar Kenan Sıska ve köylülerin üstelik bölgede araştırı yaptığını anlatan Fikret Can, 4 Eylül’den bu yana bölgede leyleğin konusunda takılı son sinyalin ve ölüsünün bulunduğu alanda vericiyi henüz bulamadıklarını söyledi. Birey, bölgenin kırsal ve diz boyu otlarla ciltli olması zımnında gündüz enerjisiyle etkin vericinin, leylek öldükten sonra parçasının yırtıcılar tarafından apayrı bire bir yere taşınmış olabileceğini, vericinin üstelik bu nedenle silüet tıpkısı yerde olabileceğini dile getirdi. Duygusal, vericiyi kontrol çalışmalarının sürdüğünü, bulunduğunda İsveç’e gönderileceğini anlatım etti. İsveçli Petter Albinson ise vericinin berenarı fiyatlı ve kimsenin işine yaramayacağını belirterek, bulunması konusunda arkalama çağrısında bulundu.

Share: