AFAD’dan İzmir’de bin 200 kişilik dev tatbikat

İzmir’dahi bütün 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada atılmak üzere bin 200 personelin katıldığı Lehçe Dozaj 2022 Masabaşı ve Vadi Tatbikatı yapıldı. Tatbikat öncesinde açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Çetince Muhik Köşger, “İnsanın başına afat seçme devir hazır olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. İzmir depreminin olduğu periyot AFAD müdürü yeni atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Hareket olduğu dönme AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Itimat müdürümüz bile cerrahi müdahale olmuştu. Ben dahi asansör üstelik yakalanmıştım. Rastgele nev doğal afete giderek mücehhez oluşmak dirimsel öneme eş” dedi.

Bölgesel Düzem 2022 Masabaşı ve Meydan Tatbikatı, İzmir’deki AFAD Eğitim Bilimi ve Manevra Alanında İzmir Valisi Zor Sahih Köşger’in bile katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin birlikte, Manisa, Kültürlü, Denizli, Yardımcı, Muğla ve Balıkesir AFAD yer müdürlüklerine vabeste, 611’i sahada görev düzlük toplamda bin 200 personelin katıldığı manevra öncesinde açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Müşkül Dürüst Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkürname ederek, “Herkese kazasız belasız ve afetsiz günler diliyorum. Afat bilindiği için nerede, hangi ant, hangi büyüklükte ve lacerem meydana geleceği baştan adsız ve durum edilemeyen davranışlar. Bu nedenle, insanın çoğu ant afetlere tedariksiz yakalandığı ve birey ve para kaybına da illet olduğu malumumuz” dedi.

Afetlerin, herhangi bir zaman mücehhez olunan zamanda meydana gelmediğini ifade fail Ilbay Köşger, “30 Ilk Teşrin depreminde AFAD müdürü bakir atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Zelzele olduğu dönme AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Emniyet müdürümüz da operasyon olmuştu. Ego dahi asansörde yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle son adına ilimizde gerçekleşen 30 Ilk Teşrin 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami, zelzele gerçeğini tıpkı misil daha bizlere hatırlattı. Kıran ve ivedi durumlarda devletimizin tekmil imkanları beis gören vatandaşlar için seferber edilerek, tamlık engelleme ve iyileştirme çalıştırmaları yürütülmektedir. Zaman icra edilecek bu tatbikatta, İzmir Afet Müdahale Planında alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve giderek görev almaya amade hale getirilmesi, bakım gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde iş yapması amaçlanmıştır” diye niteleyerek konuştu.

Senaryo gereği 5.9’luk sarsıntı

Tatbikatta; senaryo gereği İzmir’de gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra harekete sabık ekipler, enkazda kontrol ve istirdat, selde kontrol ve istirdat, suda arama ve kurtarma faaliyetleri, güvenlik ve asayişin sağlanması, afiyet müdahaleleri, yangına engelleme, enkazın kaldırılması ve buna müteveccih maharet desteğin sağlanması, akarsu patlaması, neşelilik ve doğal gaz kaçağına engelleme, haberleşmenin sağlanması, cenazelerin itici gelgel depolarına nakledilmesi, küçükbaş hayvanların sevki, hasarlı yapıların hasar tespitinin yapılması, uymazlık görmüş ekincilik alanlarının tespiti, ve afetzedelere psikososyal bindi verilmesi kabil çalışmaları gerçekleştirdi.

Tatbikatta; Iye Kalaba Komutanlığına ilişkin 3. Esmer Havacılık Küçümseme Komutanlığı, tatbikat alanlarında helikopterle civar hasar sezme uçuşu gerçekleştirdi. Kenar Güvenlik Veli Deniz Mıntıka Komutanlığı ekipleri birlikte helikopterle İnciraltı Şehir Ormanı ve Engelliler Beğeni Parkında mevcut tatbikat alanında yanık alınması desteği verdi.

184 aracın katıldığı manevra çerçevesinde TCDD İzmir Limanı Tatbikat Alanı, Balçova Engelliler Gusto Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi birlikte koyulmak üzere, toplamda 4 ayrımlı lokasyonda muhtelif arama kurtarma çalışmaları yapıldı. – İZMİR

Share: