Adana’da içtimai bölük umudu! Yurttaş 6 bin 356 kat amacıyla teferruatlı kuyruklar oluşturdu

Cumhur Reisi Recep Melamet Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin bildirme şişman toplumsal konut projesinin detaylarını geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. Ancak gelirli aileler amacıyla TOKİ, bir tane seferde 250 bin konut inşa edecek.

BAŞVURU SAYISI 1 MİLYONA YAKLAŞTI

Sektör temsilcileri, inşa edilecek olan konutların yapım sektörüne lacerem bir kalın oluşturacağına dayalı değerlendirmede bulunurken, vatandaşlar ise bu projeden ufuk heyecanlandıklarını söyledi. 81 ilde vatandaşların aheste ilgi gösterdiği projede şimdiye kadar 900 binden fazla müracaat yapıldı. Başvurular 31 Ekim’e büyüklüğünde sürecek.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Başvurular zımnında birçok ilde bankalarda ATM’lerde tafsilatlı kuyruklar oluştu. Referans için gelenler ise bu projeyle karı sahibi olabilecekleri için ateşli olduklarını rapor ettiler. Cumhuriyet Altını tarihinin sunma şişman sosyal basamak projesi olarak tanıtılan mücahede, Adanalıları birlikte heyecanlandırdı.

6 BİNDEN AŞKIN GÖZ YAPILACAK

6.356 içtimai konutun mensur edileceği Adana’birlikte eşkâl Seyhan-Yüreğir ve Çukurova ilçelerine 4 bin 100, Sarıçam’a 800, Yumurtalık’a 300, İmamoğlu ve Kozan’a 500’er, Tufanbeyli’ye ise 156 hane yapılacak. Adana’nın proje kapsamında, Türkiye genelinde önce 7’da olduğunu kaydeden Şark Akdeniz İnşaat Yüklenici Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, “Bilcümle dünyada içtimai teavün, toplumsal konut ruhsuz durumdayken, Reisicumhur’mızın açıklaması, yüreğimize su serpti. Mekân illerimizde Kahramanmaraş’ta 2 bin 600, Mersin’üstelik 3 bin 300, Osmaniye’de 1600, Hatay’üstelik ise 4 bin 500 içtimai ev yapılacak. Adana’mız, kasaba illerimize kıyasla yöre planda tutulmuş” diyerek konuştu.

“HEYECANLA BEKLİYORUZ”

Proje sayesinde daha önceleri tapusu olmayanların eş sahibi olabileceğini aktaran Karslıoğlu, rakiplik ortamı de gelişeceği üzere yurt sektöründeki fiyatların adi çekilebileceğini söyledi. Vezneci önünde ayakyolu muntazır Dudu Caymaz (65) ise daha ilk çok kez TOKİ’ye referans yaptığını fakat ad çekme çekimlerinde namına daire çıkmadığını belirterek, “Heyecanla bekliyoruz” dedi.

Şeyma Yeşil (20) bile proje kapsamında konutların yüzdelik 20’sinin gençlere ayrılmasından bahtiyar olduğunu söyledi.Share: