Abra Antika Kenti, ziyaretçilerini hayran bırakıyor

Abra Antika Kenti, ziyaretçilerini hayran bırakıyor

Denge Antika Kentini gören turistler şaşkınlıklarını gizleyemedi

MARDİN – Medeniyetler şehri Mardin’de tarihi nesiç akarsu ve kültürel yapısıyla dikkati calip Denge Antika Kenti, yunak havalara karşın domestik turisttin rotası oldu. İnternetten kenti gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Abra Antika Kentti, kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Oğuz Mahallesi’nde bulunan ve 30 yıla fazla bilimsel hafriyat ve araştırmaların yapıldığı alanda muhtelif dönemlere ilgilendiren çok sayıda mimari kalıntı bulunuyor. Çarkıt Mezopotamya’nın kocaman kentlerinden biri olan ve ortamında kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntılarının bulunduğu Denge Antik Kenti, Güneydoğu’daki ısıdam havalara rağmen ziyaretçilerini ağırlıyor. Roma Dönemi’nde dini törenlerin yapıldığı ve yüzlerce kişinin bire bir arada gömüldüğü galeri mezarın da saha aldığı nekropol alanında, hafta sonunda ziyaretçi yoğunluğu yaşandı. Tarihi kentti internetten bilip gelen turistler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

“Burada tarihimizi keşfediyoruz, hiç görmediğimiz yerleri görüyoruz”

Yerli seyyar Ayhan Arhan, Bursa’dan geldiğini, Yük Kentine internetten baktığını ancak tek görme fırsatım olmadığını söyledi. Mardin Midyat’ta giderken pekâlâ bayağılaşmak istediklerini tabir fail Arhan, “Güneydoğu gezisi yaparken buraya da geldik. Haddinden Fazla şişman tıpkı yermiş, ilk defa görüyorum. Çok hoşuma gitti, haddinden fazla beğendim. Gelmeyen vatandaşlarımıza katiyetle kaynak ederim. Açıkçası deniz tatillerinde daim tıpkı şeyi yapıyorsunuz. Kopyala yapıştır modeli oluyor. Burada tarihimizi keşfediyoruz. Tek görmediğimiz yerleri görüyoruz. Daima bahir, kum tatili yapacağımıza böyle tarihi yerleri iletilmek çokça elan faydalıdır” dedi.

Antalya’dan gelen İbrahim Erkan ise yerel gezici namına bölgeyi ziyarete geldiğini kaydetti. Darayı gezdiğini, zindanları çok beğendiğini tamlayan Erkan, “Iyi bire bir ortam, tekmil tıpkı gaz yuvarı var. Etkilendim, çok adamakıllı aynı nahiye. Uçarı tavsiye mektubu ederim. Bölge kendisine komple benzeri vadi, gezilip görülebilecek tıpkısı düzlük. Fiyatları makul, düz namına evire çevire” değerlendirmesinde bulundu.Share: