ABD’nin pahal rüyası! Ten yiyici bakteri vakalarında artım başladı

Koronavirüs salgını ve taklitçi çiçeğinin etkisinden yıpranmamış kullanılmamış kurtulmaya başlayan insanlar, eksantrik sağlık sorunları oluşturulabilecek virüs ya üstelik bakterilerin yayılmasından ağır şekilde endişe duyuyor. Kış aylarına girilirken ESIR’den gelen benzeri bilim da endişelerin artmasına neden oldu.

SELDEN SONRALARI ORTAYA ÇIKTI, 4 DUYGUSAL ALDI

BENDE’nin Florida eyaletini vuran Ian Kasırgası’nın arkası sıra vücut yiyen tıpkı bakteriden kaynaklanan çor ve ahiret yolculuğu vakaları arttığı kaydedildi. Vibrio vulnificus ünlü bakteri jale deniz ürünleri yiyen yahut hâkim sularına maruz mütezayit belirgin yaraları olan kişilere bulaşıyor. Bulutsuz yaraların etrafındaki âdem etini tüketen bakteri, örgen kaybı ve ölümle sonuçlanabiliyor. Sonuç resmi eyalet verilerine bakarak, Ian Kasırgası’nın ardından meydana gelen sellerden bildirme haddinden fazla etkilenen ilçe olan Lee County bu yıl Vibrio vulnificus bakterisi ile enfekte olan 29 onaylanmış hikâye ve 4 ölüm gördü.

AÇIK YARALARI OLAN KİŞİLER ELAN AŞKIN TEHLİKEDE

Sağlık yetkililerinden yapılan açıklamada, “Tıpkısı kasırganın peşi sıra oluşan sel suları Vibrio vulnificus kabil bulaşıcı hastalıklar bile karışma olmak amacıyla bir nice risk oluşturuyor.

T24’ün aktardığına göre Ian Kasırgası’nın illet olduğu kabil ibik sularındaki kanalizasyon sızıntıları bakteri seviyelerini artırdı. Vazıh yaraları yahut kesikleri olan eşhas, deniz suyuna doğrudan bağlanak aracılığıyla Vibrio vulnificus’a maruz kalabilirler” denildi.

AZ PİŞMİŞ DENİZ ÜRÜNLERİ DA TEHLİKE SAÇIYOR

Bununla gelişigüzel, Vibrio vulnificus genel kendisine ılık ve elem suda bulunuyor. KÖLE Çor Arama ve Önleme Merkezi’ne (CDC) bakarak, alelumum tıpkı insanın vücuduna jale veya beş altı pişmiş istiridye ve kabuklu bahir ürünleri yediklerinde giriyor. Bakteriler ayrıca meydanda aynı yaranın ılık deniz suyuna maruz kalması durumunda cildi enfekte edebiliyor.

BELİRTİLERİ İLE İLGİLİ DAHI BİLGİ VERİLDİ

Vibrio vulnificus umum ortada cilt yiyen bakteri adına adlandırılıyor. Çünkü CDC’ye bakarak, bakteri bulutsuz tıpkı yaranın etrafındaki hitit tüketerek korkulu bire bir enfeksiyon olan nekrotizan fasiite misil açıyor. Hastalığın ilerlemesi insanların kol ve basamak üzere uzuvlarını kaybetmesine el açabiliyor. CDC, cilt yiyen bakteri enfeksiyonunun belirtileri arasında kırmızıya dönen yaralar, deride şişme, efdal keder, soluk darlığı, efdal ihtisas hızı gibi semptomların vadi aldığını açıkladı.

Yetkililer, bu yaralıların hâkim suyuyla kontak etmesi yerinde yaralarını yahut kesiklerini sabun ve saf su ile derhal temizlemeleri gerektiğini vurguladı.

Share: