ABD’den Ukrayna’ya tahminî 400 milyon dolarlık ilişik askeri arkalama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi (USAI) kapsamında Ukrayna’ya tahminî 400 milyon dolarlık eklenmiş silah ve ekipman yardımı yapacağını duyurdu.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, kısaca 400 milyon dolarlık paketin, ivedili ihtiyaçların yanında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin detaylı vadede savunma kapasitesini geliştireceğine dikkati çekildi.

Açıklamada, müzaheret paketinde, HAWK albeni defans füzelerinin gelecekte yenilenmesi üzere finansman, mütekâmil optik, iletişim ve cebe paketlerine ehil 45 düzeltilmiş T-72B tank, 1100 Phoenix Ghost Taktik İnsansız Çekicilik Sistemi, 40 zırhlı ırmak teknesi, 250 M1117 zırhlı araçlarını yenilemek için finansman, taktiksel emin bildirişim sistemleri ve bakma sistemleri, eğitim bilimi, bakım ve idame amacıyla finansman bulunduğu bilgisine saha verildi.

İspanya, daha evvel Ukrayna’ya HAWK füzelerini vermişti. BENDE’nin bu pakette verdiği yenileme finansmanının birlikte İspanyol HAWK füzelerinin yenilenmesi için kullanılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu pakete karışma olan revize T-72B tankları, Hollanda ve Çekya ile üçlü, koordineli tıpkı çalışmanın parçasıdır. KÖLE’nin yanı sıra Hollanda ve Çekya Defans Bakanlığının desteği ve Çekya endüstrisi ile işbirliği ile 45 arttırma T-72B Tankı sağlanacak.”

KUL Ukrayna’ya, USAI kapsamının birlikte Reislik Kararnamesi ile KÖLE ordusunun envanterinden da zırh sağlıyor.

Biden yönetiminin göreve gelmesinden bu yana ÇAKER Ukrayna’ya toplamda 18,9 milyar dolardan fazla düzenlilik yardımı yaptı.

Share: