9. Akşehir XC Open Türkiye Makam Paraşütü Vuzuh Şampiyonası ve Eğitim Yarışması başladı

Konya’nın Akşehir ilçesinde planlı 9. Akşehir XC Open Türkiye Rahatlık Paraşütü Duruluk Şampiyonası ve Eğitim Bilimi Yarışması, sporcuların ilk uçuşlarıyla başladı.

Akşehir Ekrem Çavdar Ön Paraşüt Kalkış Pistindeki yarışmaya; İstanbul, Antalya, İzmir, Kalabalık, Ankara, Sakarya, Muğla, Çankırı, Kocaeli, Eskişehir illerinden bütün 45 yarışçı katılıyor. 2013 yılından beri Akşehir’dahi geleneksel ayla getirilen organizasyonla ilgili açıklamalarda kâin Gelgel Sporları Federasyonu Konya İl Temsilcisi ve Akşehir Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Hüdaverdi Bozdağ, “Bu yıl 9’uncusu düzenlediğimiz 2022 Akşehir XC Open Yarışması’na Türkiye’nin birçok ilinden 45 sporcumuzun katıldığı bu terbiye ve uzaklık yarışmasında pilotlara faik başarılar diliyorum. İnşallah kazasız belasız benzeri şekilde bu yarışmayı bitirmiş oluruz” dedi.

Salih Akkaya: “Bu sene keyif paraşütü yarışlık alanımızı henüz fonksiyonel yerine geliştirdik”

Akşehir Şehremini Salih Akkaya karşı paraşütü yarışmasına katılan pilotlara ve teknik heyete başarılar dileyerek, “Konya Valiliği, Akşehir Kaymakamlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Akşehir Belediyemiz, Türkiye Çekicilik Sporları Federasyonu ve Akşehir Sportif Havacılık Kulübü aracılığıyla planlı, 9. Akşehir XC Open 2022 Türkiye Rahatlık Paraşüt Duruluk ve Eğitim Bilimi Yarışmasını gerçekleştirmek için Akşehir Ekrem Çavdar Gönül Rahatlığı Paraşüt Kalkış Pistinde bulunuyoruz. Bu yarışmalar uluslararası mahiyetinde her yıl Akşehir’imizde düzenleniyor. Bu sene İstanbul, Antalya, İzmir, Ordu, Ankara, Sakarya, Muğla, Çankırı, Kocaeli ve Eskişehir olmak için 10 ilden katılımcılarımız var. Boğaziçi, Talih Teknik, İstanbul, Dokuz Ilkgüz ve Sakarya Üniversitesi ile havacılık topluluklarımız üstelik yarışmalarımıza iştirak ettiler. Gelişigüzel yıl genelde 100 ve 150 civarında sporcumuz oluyordu. Bu yıl biraz henüz mevsim sonuna denk gelince katılımlarımız az buçuk bir iki oldu. Bu sene kat paraşütü pist alanımızı elan işlevsel adına geliştirdik. Erkek ve bayan tuvaleti, soyunma ve giyinme odaları, dikiz kulesi ve mescit alanı kabilinden yapı yaptık. Pist alanımız rastgele geçen çevrim gelişiyor. Bu vesileyle tam kat paraşütü severlerimizi ve dinlenme kampı severlerimizi şehrimize bekliyoruz” diye konuştu.

AK Fırka Konya Saylav Orhan Erdem bile yarışmacılara başarılar diledi. Konuşmaların ardından yaptıkları uçuşlarla gökyüzünde rengarenk tıpkı kaynak oluşturan paraşütçüler, 28 Ağustos Pazar haset de yapılacak uçuşlar sonrası yarışmayı tamamlayacak. – KONYA

Share: