8 yaşındaki piyanistin hayali Evgeny Grinko ile bire bir sahneyi katılmak

8 yaşındaki piyanistin hayali Evgeny Grinko ile bir sahneyi kabullenmek

Minik piyanist: “Evgeny Grinko ile alay malay piyano çalmayı tayf ediyorum”

DÜZCE – Düzce’de piyano eğitimi düzlük 8 yaşındaki Azra Bayram Ayı Kayaç, dünyaca adlı piyanist Evgeny Grinko ile aynı sahneyi tutmak istiyor.

Bahçeşehir Mahallesi’nde ikamet eden Azra Şevval Kaya, 3 sene geçmiş gittiği kreşteki çalgı dersinde piyanoya ilgisinin olduğunu keşfetti. Ailesi Kaya’yı Bahçeşehir Marifet ve Laf Merkezi’ndeki piyano kursuna yazdırdı. Burada eğitimler düz bayağı kız, bodur sürede kendini geliştirdi. Yeteneğiyle özen çekici Azra Bayram Ayı Kayaç, dünyaca adlı piyanistler Wolfgang Amadeus Mozart ile Evgeny Grinko’nun eserlerini çalabilir ayla geldi. Eğitimlerine bitmeme fail minik kızın yer iri hayali ise Evgeny Grinko ile aynı sahneyi paylaşabilmek

“Mozart’ın Türk Marşı’nı çalabiliyorum”

Piyano ile 5 yaşında tanıştığını anlatım eden Azra Bayram Ayı Kaya, “Kreşe giderken bir öğretmen beni keşfetti. Annem önce ilkin piyanoya sıcak bakmadı. Bilahare ikna oldu, kul kursa gitmeye başladım. Pandemi cihetiyle bir sene ara vermek zorunda kaldım. Mozart’ın Türk Marşı’nı çalabiliyorum, İzmir Marşı çalabiliyorum, İstiklal Marşı’nı çalabiliyorum. Orda Bire Bir Karye Var Uzakta parçasını, Evgeny Grinko’nun Field parçasını çalabiliyorum” dedi.

“Evgeny Grinko ile birlikte piyano çalmayı tayf ediyorum”

Piyanist kalkışmak istediğini belirten süfli kız, “Konservatuar elde etmek istiyorum. Büyük orkestralar ile birlikte konser vermek istiyorum. Fazıl Faaliyet ile Evgeny Grinko’yu emsal alıyorum. Evgeny Grinko ile gelişigüzel piyano çalmayı görüntü ediyorum. Evde seçme dönem yarım yamalak saat, benzeri saat piyano çalıyorum. Yaşıtlarımın birlikte piyano çalmasını isterim. Zira piyano girmek haddinden fazla güzel. Konserlere geçmek de haddinden fazla iyice” diye konuştu.

“Kul onun piyanist olmasını istiyorum”

Azra Şevval Kayaç’nın annesi Zeynep Bembeyaz ise “Azra’nın piyano macerası 5 yaşında kreşteyken müzik öğretmeninin onu keşfetmesiyle başladı. Çok istediler. Ego geçmiş başta akseptans etmemiştim. ‘Elan çokça kıtipiyoz, icap yok’ demiştim. Öğretmeni çokça ısrar etti. ‘Ego onu çalıştırmak istiyorum’ dedi. Bir yıl kadar Azra’ya ders verdi. Daha sonraları pandemi oldu öğretmeni Düzce’den gitti. Haysiyet öğretmenimize güç etti Azra’yı. 2 sene süresince çokça adamakıllı amal başarıyorlar, konserlere çıkıyorlar. Azra’nın bu yaşta bire bir sürü hayranı var. Köle onun piyanist olmasını istiyorum. Konservatuarı kazanmasını isterim. Güçlükle dışına gitsin, orada kendisini geliştirsin” şeklinde konuştu.

“5 yaşında okumayı öğrendi”

Kızının şişman emek verdiğine dikkat çekici Parlak, “Piyanoyu onu çokça yakıştırıyorum. Sahneye da çokça yakışıyor zira faaliyet veriyor. Dersleri bittikten sonradan kimi vakit saatlerce amma her bölüm çalışıyor. Mücahede vermeden tek şey olmuyor. Bu bence rast değil. Bu yüzden onunla çekicilik duyuyorum. Yanındayım, arkasındayım. Konservatuarı de kazanacak inşallah. Gelişigüzel ahit onun destekçisiyim. Müziğin hisse senedi yerine etkisi olduğuna inanıyorum. Azra piyanoya başladığı anda yalnız başına okumayı öğrendi. 5 yaşındayken kimesne ona bir şeyleri öğretmeden okumayı çözdü ve bunun piyanonun etkisinden olduğunu düşünüyorum. Başka amal ile uğraşmıyor. Henüz birey daha canı tez zekaya topluluk olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Share: