741. Hayme Ana’yı Ihtifal ve Kafile Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “cesamet temel” olarak anılan “Hayme Asıl” kabri başında anıldı.

741. Hayme Ana’yı Anma ve Kafile Şenlikleri Kütahya’dahi yapıldı.

Kütahya Valisi Uca Polat, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Yerli Yönetimlerden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Sadir Durmaz ile gayrı tören düzeni mensupları, Domaniç ilçesine sınırlı Çarşamba köyündeki Hayme Esas’nın türbesini ülfet edip dua etti.

Vali Polat, törende yaptığı konuşmada, Hayme Asıl’yı andıklarını ve bire bir zamanda Domaniç’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan ilk Türk kadının Hayme Anne olduğunu hatırlatan Çelik, “Hayme Asıl, Konya- Karaman’da Zübeyde Eş, Kütahya’bile Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’üstelik Şerife Bacı, Erzurum’da Valide Karı, Malatya’dahi Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Ilişki Sezen, Çorum’dahi Aybüke Hoca, Diyarbakır’bile çocuk nöbeti tutan yürekli analardır.” dedi.

Ekin ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan de Hayme Asıl’nın, tıpkısı zamanda devletin bekası hesabına sunulan emeğin yer yüce örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Asıl’nın, döneminde devletin bekası adına büyük uğraş verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Asıl savaşım vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek kabil olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir ki Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, yer Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar bilge ve kibar gönlü, kadınlarımıza ilham ergin, asırlar sonra bile cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan bir ufuktur o, inan ile idealini var eden, inanç ile tarihi abat eden ayrımsız bayrı şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehter takımı eşliğinde simgesel kafile yürüyüşünün yanı sıra Türk islam gizemciliği musikisi konseri, atlı okçuluk ve umum oyunu gösterilerine saha verildi.

Programa, YANLIŞSIZ Parti Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Çetin Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Saylav Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Mehabetli Fazıl Kasap ve ayrıksı tören düzeni üyeleriyle haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.Share: