7 bin 784 melez hayvanı, otama edilerek doğaya bırakıldı

TARIM ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü’nce kurulan rehabilitasyon merkezlerinde, sonuç 10 yılda çeşitli nedenlerle yaralanan 38 bin 631 melez hayvanı, otama ve rehabilite edilerek, tabii ortamına bırakıldı. 2022’de ise 12 bin 596 karışık hayvanından 7 bin 784’ü, yeniden doğaya kazandırıldı. 1017’sinin tedavisi devam ederken, 453 melez hayvanı ise hayvanat bahçelerine yerleştirildi.

‘Av ve Melez Hayvanı Çoğaltma Yeri ve İstasyonları ile Istirdat Merkezlerinin Kuruluşu, Yönetimi ve Denetimi Için Yönetmelik’ ve arsıulusal sözleşmeler göre saf afat, mekân sorunları, yaralanma ve sahipsiz kalma üzere nedenlerle bakıma ve tedaviye kadın olan yaban hayvanları için otama ve rehabilitasyon merkezleri kuruluyor. 2000’li yılların başlarında üniversiteler, hayvan bilimi bahçeleri, belediye ve sivil topluluk kuruluşlarınca yapılan protokoller ile aşılanmamış hayvanları otama edilirken, 2010 yılında bakanlığın kurduğu form devreye girdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca kurulan önce istirdat ve iyileştirme merkezi olan Bursa Izzet Acar Aşılanmamış Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin hizmet vermeye başlaması ile tedavi ve rehabilitasyon daha kapsamlı yapılmaya başlandı. Vekâlet marifetiyle değme havza müdürlüğü bünyesinde aşılanmamış hayvanı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi kurulması hedefi kapsamında şimdiye büyüklüğünde Afyonkarahisar, Bursa, Diyarbakır, Konya, Şanlıurfa, Sazak, Sinop, Kars, Van, Rize ve Hatay olmak amacıyla 11 ilde istirdat merkezi inşa edildi.

10 YILDA 38 BİN 631 ÇANDIR HAYVANINA TEDAVİDKMP tarafından akıbet 10 yılda 38 bin 631 melez hayvanı tedavi ve rehabilite edilerek doğal hayat ortamına bırakıldı. 2021 yılında mütenevvi nedenlerle yaralanan, engel gören 8 bin 957 çandır hayvanının 5 bin 450’si tedavi edilerek, tekrar doğaya salındı. 2022 yılında şimdiye kadar 12 bin 596 karışık hayvanı doğada yanık ya birlikte güçten sakıt adına bulundu. Bunlardan 1017’sinin tedavi ve iyileştirme süreci bitmeme ederken, 7 bin 784 yaban hayvanı baştan doğaya kazandırıldı. Doğaya dönemeyecek olan 453 çandır hayvanı ise hayvan bilimi bahçelerine yerleştirildi.Share: